www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Temelleri

Önerilen Yayınlar

Geçmişte, bu web sitesinin tez çalışmalarında kaynak olarak kullanılıp kullanılamayacağına dair bazı sorular geldi. Prensip olarak doğrudan karşı olduğum söylenemez, ancak:

Çok az bir derinliğe sahip bu web sitesi yüksekokul düzeyi açısından olsa olsa bir giriş dersi olabilir ve bir sözlük olarak kullanılması daha uygun olur. Ele alınan konuların seviyesi bir diploma çalışması için oldukça yüzeyseldir. Bu site daha ziyade yeni başlayanlar ve radara merak duyanlar için uygundur. Bütün bunlara rağmen site pekâlâ bir kaynak olarak kullanılabilir ve kabul edilebilir, fakat inanınız ki: Bu size bir avantaj sağlamayacaktır.

Bu nedenle, radar teknolojisindeki belirli konulara göre hazırlanmış ve bir diploma tezinde referans olarak kullanılması çok daha uygun olan teknik yayınları aşağıda sıraladım. Bazı kitapları yerel bir kütüphanede veya sahaflarda bulmak mümkündür. (Ancak, bir öğrenci olarak harcamalarımızda dikkatli olmalıyız, çünkü radar konusundaki iyi yayınlar özellikle Amerikan pazarında son derece pahalıdır.)

Radar Teknolojisinin Temelleri
Radar Handbook
Merrill Ivan Skolnik
ISBN-10: 007057913X
Standart bir temel eser. 1500 sayfanın üzerinde
Radar teorisinin temelleri söz konusu olduğunda her zaman alıntı yapılan bir yayın, ama daha ziyade radar aygıtları yapmak isteyenler için.
İngilizce, yaklaşık 90 ABD Doları
Introduction to Radar Systems
Merrill Ivan Skolnik
ISBN-10: 0072881380
Kapsamlı bir yenileme ve eskimiş konuların silinmesine ek olarak, yazar şimdi üçüncü baskıda modern sayısal radar teknolojisinin sorunlarını ekledi.
İngilizce, yaklaşık 150 ABD Doları
Modern Radar System Analysis
David K. Barton
ISBN-10: 089006170X
Modern radar sistemlerindeki teknik konuların kapsamlı bir sunumu. Diğer konuların yanı sıra radar sistemlerindeki temel işlevleri ve düzenekleri ve elektronik savaş koşullarında radar arama problemlerini içerir.
İngilizce, yaklaşık 470 ABD Doları
Praxiswissen Radar und Radarsignalverarbeitung
Dipl.-Ing. Albrecht Ludloff
ISBN-10: 352826568X
Bu kitap, hem öğrenciler ve hem de konuyla ilgili yeni gelenler ve işaret işleme hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen deneyimli radar kullanıcıları için radar işaret işleme tekniği hakkında eksiksiz bir giriş niteliğindedir. Radar prensibi, radar denklemi, gürültülü ortamda hedef tespiti, hedef dalgalanması, filtreleme, MTI ve MTD-radarları, darbe sıkıştırma, CFAR-yöntemleri ve parametre kestirimi konuları detaylı işlenmektedir.
Almanca, yaklaşık 45 €
Die Radargleichung
Dipl.-Ing. W. Gerlitzki
ISBN:
AEG-Telefunken, 1984, 1. baskı, 99 sayfa, resimli, plastik kapak. Bu kitap, eski AEG-Telefunken'in dâhili bir yayınıdır. Temel radar denkleminde kullanılan matematiksel sembolizm, bu kitabın bu web sitesinde büyük bir etkisi olduğunu gösteriyor! Tek nüshaları iyi sahaflarda hâlâ mevcuttur. AEG-Telefunken, 1984, 1. Baskı.
Almanca, 99 sayfa
Hız Modülasyonlu Tüpler
Microwave Tubes
A.S. Gilmour Jr."
ISBN: 9780890061817
Mühendislere mikrodalga tüp uygulamalarında derinlemesine bir genel bakış sağlar. Bu kitapta belirli mikrodalga tüplerinin resimlerini ve nasıl yapıldığını bulacaksınız. Ayrıca, mikrodalga tüplerde elektron ışınlarını odaklamak için kullanılan manyetik alanların oluşturulmasına yönelik teknikleri ve daha fazlasını sunar.
İngilizce, yaklaşık 200 ABD Doları
Principles of Travelling Wave Tubes
A.S. Gilmour Jr."
ISBN: 9780890067208
Sarmal- ve Birleşik-Oyuklu-Yürüyen Dalga Tüplerinin çalışma ilkeleri, elektronların elektrik alanlarıyla YF- etkileşimlerinin açıklamaları ve elektron demetleme ve ilerleyen dalga etkileşimlerinin temel teorileri hakkında ayrıntılı tartışmaları sağlar.
İngilizce, yaklaşık 200 ABD Doları
Klystrons, Traveling Wave Tubes, Magnetrons, Crossed-Field Amplifiers and Gyrotrons
A.S. Gilmour Jr.
ISBN: 9781608071845
Bu kullanışlı referans kitabı, yeni başlayanlar için mükemmel bir giriş niteliğindedir ve deneyimli elektron tüpü mühendisleri için kapsamlı bir bilgi tazeleme sağlar. Profesyoneller, klistronlar, yürüyen dalga tüpleri (TWT'ler), magnetronlar, çapraz alan amplifikatörleri ve jirotronlar dâhil olmak üzere tüm ana tüp sınıflandırmalarına genel bir bakış bulacaklardır.
İngilizce, yaklaşık 200 ABD Doları
Microwave and Millimeter-Wave Vacuum Electron Devices
A.S. Gilmour Jr.
ISBN: 9781630817282
Mikrodalga tüpleri alanında uluslararası kabul görmüş bir uzman tarafından yazılan bu kitapta yarıiletken aygıtlarla (GaN, SiC, vb.) savunma, iletişim, tıp ve endüstriyel kurutma alanlarını bulabileceksiniz.
İngilizce, yaklaşık 180 ABD Doları
Yüksek Frekans Tekniği Temelleri
Practical Phased-Array Antenna Systems
Eli Brookner
ISBN-10: 1580531245
Faz Dizi Anten teknolojisinin çok kapsamlı ve ayrıntılı bir sunumu.
İngilizce, yaklaşık 100 ABD Doları
Propagation of Short Radio Waves
Donald E. Kerr
ISBN-10: 0932146201
II. Dünya Savaşı sırasında radar teknolojisinin gelişiminin, elektromanyetik yüksek frekans alanlarının matematiksel ve fiziksel araştırma yöntemleri üzerindeki etkisinin sunumu. İyi sahaflarda bulabilirsiniz.
İngilizce
Introduction to Airborne Radar
George W. Stimson
ISBN-10: 189112101154
Bir Hughes Aircraft Company firmasının yayını. Konular geniş bir şekilde temel bir matematik ve fizik bilgisi ile anlaşılması kolay bir şekilde ele alınmıştır.
İngilizce, yaklaşık 130 US$ (CD versiyonu mevcut)
Hochfrequenztechnik
Prof. Dr.-Ing. Edgar Voges
ISBN-10: 3778520148
Bu ders kitapları serisi, Fernuniversität Hagen'deki elektrik mühendisliği derece kursu için geliştirilen uzaktan eğitim kurslarına dayanmaktadır. Yüksek frekans teknolojisi üzerine iki ciltlik ders kitabı, sizi yüksek frekans teknolojisi ve sistem uygulamalarının temelleri hakkında bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Bu cilt, YF-bileşenleri ve devreleri ile ilgilidir. Transistörler (GaAsMESFET dâhil), diyotlar (Schottky diyotları, varaktör diyotları, PIN-diyotları dâhil) gibi bileşenlerin çalışma modları, tasarım ilkeleri, tasarımları ve karakteristik parametreleri sunulmaktadır. Örneğin yükselteçler, frekans dönüştürücüler, osilatörler için örnek devreler, devre teknikleri ve temel hesaplama yöntemleri, ilgili bileşenle birlikte sunulmaktadır.
Almanca, yaklaşık 40 €
Hochfrequenztechnik
Prof. Dr.-Ing. Edgar Voges
ISBN-10: 3778520563
Cilt 2: Güç tüpleri, antenler ve radyo iletimi, radyo ve radar teknolojisi. Bu cilt, sizi yüksek frekans teknolojisinin uygulamalarına, örneğin radar teknolojisine alıştırır. Radar teknolojisine mükemmel bir kısa genel bakış.
Almanca, yaklaşık 40 €
Meteoroloji Radarlarının Temelleri
Doppler Radar & Weather Observations
Dusan S. Zrnic and Richard J. Doviak
ISBN-10: 0486450600
Oklahoma NOAA Ulusal Şiddetli Fırtınalar Laboratuvarı'ndan, Richard J. Doviak ve Dusan S. Zrnic, Norman, eseri. Bu eser meteoroloji radarını bile anlamamı sağladı!
İngilizce, yaklaşık 90 ABD Doları
Elektronik Savaş, Elint
Radar Vulnerability to Jamming
Robert N. Lothes u.a.
ISBN-10: 0890063885
Elektronik karşı önlemlerin temel ilkeleri; parazitleme ve aldatma teknikleri.
İngilizce, yaklaşık 100 ABD Doları
Electronic Countermeasures
Barton Harris u.a.
ISBN-10: 0932146007
Bu kitap 1978'de yayınlandı, ancak içeriği hala güncel.
İngilizce olarak, yeni kopyası yaklaşık 50 ... 100 ABD Doları
International Electronic Countermeasures Handbook
ISBN-10: 1580538983
Yılı 2004.
İngilizce, yaklaşık 140 ABD Doları
Radar Electronic Countermeasures System Design (Radar Library)
Richard J. Wiegand
ISBN-10: 0890063818
Ortalama bir teknik okuyucuya uygun. Düşman radar sistemlerinin etkinliğini azaltmak için aktif elektronik karşı önlem sistemlerinin yapısı ve işleyişine giriş.
İngilizce, yaklaşık 140 ABD Doları