www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Temelleri

Gunn-diyotu

eşik
gerilim
negatif
direnç
bölgesi

Resim 1: Gunn-diyotu çalışma eğrisi

eşik
gerilim
negatif
direnç
bölgesi

Resim 1: Gunn-diyotu çalışma eğrisi

Mikro dalgalar aralarında Gunn-diyotunda bulunduğu elemanlarla üretilir. Bu diyotun temeli Gunn-etkisine dayanır. J.B.Gunn 1963 yılında bir sabit, nispeten yüksek elektrik geriliminin bir n-katkılanmış galyum arsenit kristaline uygulanması sonuncunda hızlı, istatistiki akım dalgalanmaları meydana geldiğini keşfetti. Bu şunu göstermiştir; çok daha kısa kristallerde ki bu akım dalgalanmaları, frekansı kristalin uzunluğu ile belirlenen ve mikro dalga frekanslarına sahip evreuyumlu salınımlardan daha fazladır.

Gunn-etkisi genellikle, maksimum ile minimumu arasında çok büyük bir enerji aralığı bulunmayan, böylece („sıcak“) elektronların daha yüksek enerji bantlarına kolayca ulaştığı yarı iletkenlerde görülür. Elektronlar bu bölgede daha küçük oynaklığa sahiptir, akımda ki küçük bir değişme alan kuvvetinde daha büyük değişikliğe sebep olur, yani bu bölge osilasyon ve yükseltmenin meydana gelmesi için şart olan bir negatif direnç bölgesidir.

Gunn-diyotlu osilatörler ile 65 mW lık bir mikrodalga gücü ve yaklaşık 200 W kadar tepe gücüne sahip darbeler elde edilir.