www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Temelleri

Yarıiletken Teknolojisi Önsöz

İnternet temsil önizleme

Resim 1: İnternet temsil önizleme

Bohr atom modeline göre bir helyum atomunun yapısı
(Büyütmek için tıklayınız: 850·850 piksel = 54 kByte

Resim 1: Bohr’un atom modeline göre bir helyum atomunun yapısı

Bu ek, uzun zaman önce verilen fizik derslerinin tekrarı olarak, yarıiletken teknolojisine kısa bir genel bakış sunmayı amaçlamaktadır. Bu ana sayfanın Wikipedia'dan çok daha eski olduğunu lütfen unutmayın. Burada, yarıiletken aygıtlarının uygulamalarına genel olarak yalnızca bakılmaya ve anlatılmaya çalışılmıştır.

Adından da anlaşılacağı gibi, yarıiletkenler, iletkenler ve iletken-olmayanlar (yalıtkanlar) arasında bulunan elektriksel özelliklere sahiptir. En yaygın yarıiletken aygıtlardan ikisi diyot ve transistördür. Bu yarıiletken aygıtlar ayrıca katıhal aygıtları olarakta adlandırılır. Bu katıhal aygıtlarının işlevi, yarıiletken kristallerdeki elektron hareketine dayanan elektronik aygıtların işlevleri ile aynıdır.

Bu yarıiletken aygıtlarının nasıl çalıştığını anlamak için yarıiletken kristallerinin yapısı ve yapısı dikkate alınmalıdır. Atomların yapısı hakkında bilgi, modern radarlarda modüller olarak giderek daha fazla kullanılan katıhal aygıtların işlevini anlamak için temel bir ön koşuldur.

Resim 2: Bohr’un atom modeline göre bir helyum atomunun yapısı