www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Temelleri

Yapay Açıklıklı Radar Yöntemi (SAR)

Resim 1: „Şerit Haritalama“ (Stripmap) Yapay Açıklıklı Radar Yöntemi

Resim 1: „Şerit Haritalama“ (Stripmap) Yapay Açıklıklı Radar Yöntemi

Yapay Açıklıklı Radar Yöntemi (SAR)

Şerit Haritalama (Stripmap) -Yapay Açıklıklı Radar Yöntemi

Şerit Haritalama (Stripmap) -Yapay Açıklıklı Radar yöntemi ayrıntıları Yana Bakan Uçağa Takılı Radar sayfasında verilen temel bir yöntemdir.

Bir Yapay Açıklıklı Radar resmi, antenin, bakış yönü platformun ana ekseninden (uçak için; pilot kabininden kuyruğa olan uzunlamasına eksen) geçen ve yeryüzüne dik düzlem içinde değil, bu ekseni içine alan düzlemde yan tarafa aşağı yönde ileriye ya da geriye doğru ışıma yapacak şekilde yerleştirilmesi ile üretilebilir. Bu yöntem Şaşı Bakan Yapay Açıklıklı Radar Yöntemi (Squinted SAR) olarakta adlandırılır. Artık resmin hesaplanması sırasında veriler işlenirken, dik açıyla kesişmeyen menzil koordinatlarının ve Doppler frekansının da dikkate alınması gerekir. Temel nedenlerle Yapay Açıklıklı Radar yöntemi uçuş rotası yönünde ve yine bu uçuş rotasına dik, aşağıya bakan düzlemde uygulanamaz.

Resim 2: „Işıldak“ (Spotlight) Yapay Açıklıklı Radar Yöntemi

Resim 2: „Işıldak“ (Spotlight) Yapay Açıklıklı Radar Yöntemi

Işıldak (Spotlight) - Yapay Açıklıklı Radar Yöntemi

Işıldak-Yapay Açıklıklı Radar yönteminde, azimut çözünürlüğü, antenin bir belirli hedef alanın (target spot) üzerinde daha uzun süreyle tutulmasıyla daha da iyileştirilir; keza azimut açısı da rotaya göre döndürülür. Hedef üzerinde daha uzun olası bir aydınlatma süresi (illumination time) yapay açıklığın büyümesini doğrudan etkiler ve ulaşılabilen açısal çözünürlük iyileşir, ilaveten bant genişliği ve zaman çarpım değeri de artar. Ancak çözünürlükteki bu iyileşme resimlendirilmesi mümkün olabilen alanda bazı kayıplar karşılığında sağlanabilir, çünkü gözlemleme zamanı ve uçuş hızına bağlı olarak bir sonraki aydınlatılacak nokta, radarın görüş menziline girer.

Resim 3: „Tarama“ (Scan) Yapay Açıklıklı Radar Yöntemi

Resim 3: „Tarama“ (Scan) Yapay Açıklıklı Radar Yöntemi

Tarama (Scan) - Yapay Açıklıklı Radar Yöntemi

Tarama-Yapay Açıklıklı Radar Yönteminde, bir belirli akış planına uygun olarak, değişik uzaklıklar ve yana-bakış açılarında birkaç şerit ya da noktayı (spot) çalıştırmak için Faz Dizi Antenlerin ataklık özelliğinden faydalanılır. Bu yüzeyin, mutlaka grafikte gösterilen alan kadar geniş olması gerekmez, ancak genişliği bilgi gereksinimlerine göre uyarlanabilir.