www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Temelleri

SAR - Yöntemi

Resim 1: SAR-yöntemi „Şerit Haritalama (Stripmap)”

Resim 1: SAR-yöntemi „Şerit Haritalama (Stripmap)”

SAR - Yöntemi

SAR-yöntemi „Şerit Haritalama (Stripmap)”

SAR-Şerit haritalama (Stripmap) yöntemi, ayrıntıları SLAR (Uçağa Takılı Yana Bakan Radar) sayfasında verilen temel bir yöntemdir.

Bir SAR-resmi antenin bakış yönü platformun ana ekseninden (uçak için; pilot kabininden kuyruğa olan uzunlamasına eksen) geçen ve yeryüzüne dik düzlem içinde değil, bu ekseni içine alan düzlemde yan tarafa aşağı yönde ileriye ya da geriye doğru ışıma yapacak şekilde yerleştirilmesi ile sağlanabilir. Bu yönteme Squinted SAR (squint = gözü kısarak bakmak) yöntemi de denilir. Artık resmin hesaplanması için verilerin işlenmesinde dik açı ile kesişmeyen menzil ve Doppler frekans koordinatlarının dikkate alınması gerekir. Prensipsel nedenlerle SAR-yöntemi uçuş rotası yönünde ve yine bu uçuş rotasına dik yönde aşağıya bakan düzlemlerde uygulanamaz.

Resim 2: SAR-yöntemi „Işıldak (Spotlight)”

Resim 2: SAR-yöntemi „Işıldak (Spotlight)”

SAR-yöntemi „Işıldak (Spotlight)”

Işıldak (spotlight)-SAR yöntemiyle antenin belirli bir hedef üzerinde daha uzun süreli kalmasıyla azimut çözünürlüğü daha da iyileştirilir; bu çözünürlük azimut açısında rotayı takip eder. Hedef üzerinde olası bir daha uzun bir aydınlatma süresi (illumination time) yapay açıklığın büyümesine doğrudan etkiler ve ulaşılabilen açısal çözünürlük iyileşir, bant genişliği ve zaman çarpımı değeri yükselir. Ancak çözünürlükteki bu iyileşme resimlendirilmesi mümkün olabilen alanda kayıplar karşılığında sağlanabilmektedir. Bir sonraki aydınlatılacak nokta ancak gözlemleme zamanı ve uçuş hızına bağlı olarak radarın görüş menziline girer.

Resim 3: SAR-yöntemi „Tarama (Scan)”

Resim 3: SAR-yöntemi „Tarama (Scan)”

SAR-yöntemi „Tarama (Scan)”

Tarama (Scan)-SAR yönteminde bir akış planına uygun olarak, değişik uzaklıklar ve yana-bakış açılarında birden fazla sayıda şerit ya da noktanın (spots) işlenebilmesi için faz dizi antenlerin ataklık özelliğinden faydalanılır. Bunun grafikte gösterildiği gibi mutlaka geniş kapsamlı olması gerekmez, daha ziyade bilgi ihtiyacına göredir.