www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Temelleri

Uçağa Takılı Yana Bakan Radar (SLAR)

Resim 1: SLAR-geometrisi

Resim 1: SLAR-geometrisi

Resim 1: SLAR-geometrisi

Uçağa Takılı Yana Bakan Radar (SLAR)

Uçağa Takılı Yana Bakan Radarın (borda radarlarının) platformu düz bir rotada, sabit bir yükseklikte seyreden bir uçak veya uydu olabilir. Radar bu uçuş rotasına dik yönde yer yüzeyine yatık bir menzilde ışıma yapar ve yer yüzeyinde ki eni geniş bir şerit alanı (swath) aydınlatır (illuminates). Menzil (range) uçuş rotasına dik yöndeki, azimut açısı ise uçuş rotası yönündeki mesafe olarak tanımlanır.

Şerit (swath) yer yüzeyinde SLAR tarafından ölçüm verilerinin alındığı alandır. Şeritler uçuş rotası yönünde boylamasına uzanır. Şeridin genişliği rotaya dik yönde ölçülür.

SLAR ilk defa bir gerçek açıklıklı anten kullanır. Yani, bu antenin yeterli bir açısal çözümlemeyi sağlayabilmesi için geometrik olarak ölçülebilen boyutlara sahip olması gerekir. Bir SLAR da azimut çözünürlüğü Ra ile gösterilir ve aşağıdaki formülle hesaplanır:

Ra = H · λ H = Anten yüksekliği, (uçuş yüksekliği)
L = Antenin geometrik uzunluğu,
λ = = Gönderim darbesinin dalga boyu ve
θ = Geliş açışı (incidence angle)
(1)
L · cos θ

Formülden, azimut çözünürlüğünün yükseklik arttıkça doğrusal olarak kötüleştiği görülmektedir. Bir uydu üzerinde bulunan SLAR belirli bir azimut çözünürlüğünü sağlayabilmesi için hayli büyük boyutta bir antene sahip olması gerektiği ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle daha küçük antenlerle daha yüksek bir çözünürlük sağlayabilmek için radarlar yapay açıklıklı antenlerle donatılırlar.

Radar tüm bölgede anten ile yer yüzeyinde bulunan rasgele bir hedef arasındaki radyal ufuk hattında (merkezden çepere doğru) mesafeyi ölçer. Bu bir yatık menzildir. Rota hattındaki menzil çözünürlüğü benzeri şekilde geliş açısına bağlıdır ve aşağıda ki formülle hesaplanır:

Rr = c0 · tp c0 = Işık hızı
tp = Gönderim darbe süresi ve
θ = Geliş açısı (incidence angle)
(2)
2 sin θ

Bir hesaplama örneği:

Bir SLAR a ait teknik veriler şunlar olsun:
λ = 1 cm,
L = 3 m,
H = 6000 m,
θ = 60°, and
tp = 100 ns,
Buna göre,
yan açı çözünürlüğü Ra = 40 m ve
menzil çözünürlüğü Rr = 17,3 m olur.

600 km yükseklikte bir yörüngede bulunan bir platformda aynı teknik özelliklere sahip bir SLAR için azimut çözünürlüğü bu kez Ra = 4000 m olurdu!