www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - İkincil Gözetim Radarı

Parol (1L22)

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması
Ural kamyon üzerinde monte edilmiş bir Parol 4

Resim 1: „Ural“ kamyon üzerinde monte edilmiş bir Parol 4

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: UHF
Darbe Tekrarlama Zamanı: Birincil radara eşzamanlı
Darbe Tekrarlama Frekansı: Birincil radara eşzamanlı
Gönderim Darbe Genişliği (τ): > 12 µs
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü:
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 600 km kadar
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi: Birincil radara eşzamanlı
MTBCF:
MTTR:

Parol (1 L 22)

Nispeten gürültülere bağışıklı bu Rus ikincil radarı, ağırlıklı olarak askeri amaçlara yönelik tasarlanmıştır. Bu radarın beş değişik ana versiyonu bulunur. Ayrıca, her bir versiyon değişik güçlerde imal edilmiştir. Resimde orta seviyede gönderim gücüne sahip, Ural kamyon üzerinde monte edilmiş bir Parol 4 (yere konuşlanmış sorgulama aygıtı NRS) radarı görülmektedir. Parol 4 NRS radarının versiyonları arasındaki farklar gönderici, yüksek frekans iletim sistemleri ve antene ait elektriksel yapı farklarından kaynaklanmaktadır.

Bir kamyona monteli bu versiyon, bu web sitesinde bazıları yer alan P-12, P-15, P-18, P-35 ve P-37 birincil radar istasyonları ile birlikte çalışabilir. Hava savunma birlikleri için bu versiyon, P-19 ( tadil edilmiş P-15 ) ve P-40 (zırhlı seyyar hava savunma birliği radarı) kabinlerine monte dilmiştir.

Çalışma rejimi, rejim-1 den (Kremni 2 ye geriye-dönük uyumlu (backwards compatible)), bireysel kimlik tanıma ve uçuş numarası, keza uçağın yerden yüksekliği ve yüzde olarak yakıt atık bilgilerin görüntülenebildiği gerçekten kullanışlı bir rejim olan rejim-6 ya kadar değişir.

Parol, her bir sorgulamada biri sorgulama için olmak üzere, üç farklı frekans kullanır. Yanıt mesajı farklı iki frekansa dağılmış üç darbeden meydana gelir. Kodlama, ikinci ve üçüncü darbelerin birinciye olan aralığı ve yanıt frekansının seçimi ile gerçekleştirilir. Farklı yedi yanıt mesajı mümkündür. Böylece yanıt frekansının seçimi de dahil edilince, uçan nesnelerin bireysel kimlik tanıması için 84 farklı olasılık ortaya çıkar.

Bu aygıt ailesinin kontrol bilgisayarı tabiatıyla, çok hassas bir gizli kategoride yer almaktadır.

von innen

Resim 2: İç görünüş