www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - İkincil Gözetim Radarı

Messenger İkincil Gözetim Radarı

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması
Bir Marconi kulesi üzerinde	S-1095 anteni
(Büyütmek için tıklayınız: 700·600 piksel = 75 kByte)

Resim 1: Bir Marconi kulesi üzerinde S-1095 anteni

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: 1030 / 1090 MHz
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 2 kW a kadar
Ortalama Güç:
Aletli menzil:
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi:

S 1095 anteni bireysel dikey açıklıklı anten gruplarının meydana getirdiği bir açık yatay tek darbe antenidir. Anten kendi döndürme motoru ile kendine ait bir kulede çalışabileceği gibi, bir birincil antenin mekanizmasına da bağlanabilir. Antenin kazancı 29 dB dir.

Messenger sisteminde kullanılan S 2101 gönderici/alıcı bir bağımsız kasaya (rack) yerleştirilmiştir ve yine bu kasada anten için gerekli kumanda birimi ve azimut açısı ölçüm sistemi de yer alır. Güç yükselteçleri dahil, tüm gönderici/alıcı sistemi katıhal tekniği ile (yani vakum tüpler kullanılmaksızın) üretilmiştir. Gönderici, çalışılacak menzile ve eşeksenel (coaxial) anten besleme kablosunun uzunluğuna bağlı olarak gereken sayıda devreye alınan, her biri 500 W gücünde dört çıkış katı modülünden meydana gelir.

Messenger sisteminde kullanılan S 7204 kod çözücü/çizit çıkarıcı (decoder/extractor) parazit etkilerine dayanıklı ve, donanım ve aygıt yazılımından (firmware) oluşan esnek bir hibrid yapıya sahiptir. Gerçek zamanlı çalışan kod çözücü beyni donanımın bir parçası olarak çalışırken, aygıt yazılımı (bellenim) tüm hatalı yanıtları süzer.

Messenger temel sistemi kolaylıkla Mod-S sistemine güncellenebilir ve ICAO (Uluslararası Sivil Havacılık Kurumu) ile STANAG 5017 tarafından istenen gereksinimleri yerine getirebilir.