www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Laboratuar ekipmanları

RIAS

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: Levant Adasındaki bazı RIAS gönderim- ve alım direkleri

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: VHF-bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü:
Ortalama Güç:
Aletli menzil:
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi:
MTBCF:
MTTR:

RIAS

Araştırma radarı RIAS (Radar à Impulsion et Antenne Synthétique), VHF-bandında çalışan evreuyumlu bir MIMO- radar sistemidir (Multiple Input Multiple Output, MIMO) ve tasarımı 1973 yılında Fransız Araştırma Enstitüsü ONERA'dan (Office national d’études et de recherches aérospatiales) Jacques Dorey tarafından tanımlanmıştır. Pratik inşaat, 1974'ten Fransa'nın Levant adasındaki Centre d'Essais de la Méditerranée'de (43°02'24.8" N   6°28'50.4" W).

gerçekleştirildi.

Gönderici antenlerin alanı, üzerine gönderici direklerin yaklaşık aralarında 15 m lik bir mesafeyle dağıtıldığı, her birinin tepesinde bir yer düzlemi-dipolü bulunan yaklaşık 400 m lik bir daireyi tanımlar. Alıcı anten direkleri, daha küçük bir eşmerkezli daire içinde dağıtılır. Her gönderici anten, ayrı ayrı kodlanmış bir sonda işareti kullanır.

Buradaki zorluk, gerçek zamanlı olarak uygulanması gereken bilgi işlem gücünün yetersiz oluşundan kaynaklanıyordu. Bu hesaplama gücü 1975 yılında henüz mevcut değildi, bu nedenle bir hedefin koordinatlarının hesaplanması bir hafta sürüyordu. Ancak sonuç, bir MIMO-radarının işlevini etkileyici bir şekilde doğruladı. TRIAS adlı bilgisayarın bilgi işlem gücü bu arada gerekli seviyeye ulaştı. ONERA ve Thomson-CSF arasındaki işbirliğiyle çalışan bir ilkörnek geliştirildi ve 1984 yılında Rouen bölgesinde Thomson-CSF (şimdi THALES) tarafından kuruldu.

Kaynaklar: