www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Laboratuar ekipmanları

Birincil Radar Eğitim Seti (DPR-886)

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: Birincil Radar Eğitim Setinin sistem bileşenleri

Birincil Radar Eğitim Setinin sistem bileşenleri
(Büyütmek için tıklayınız: 900·600 piksel = 45 kByte)

Resim 1: Birincil Radar Eğitim Setinin sistem bileşenleri

Teknik veriler
Frekans çalışma aralığı: 2,4 … 2,7 GHz (S-bandı)
Ortalama güç:
Aletli menzil: 150 m
Menzil çözünürlüğü: 1,5 m
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:

Birincil Radar Eğitim Seti (DPR-886)

Birincil Radar Eğitim Seti Intersoft Electronics (Olen, Belçika) ve Köster Systemtechnik GmbH (Iserlohn, Almanya) firmalarının işbirliği ile geliştirilmiş bir etkileşimli (interactive) eğitim sisteminin parçasıdır.

Bu sistem dış mekân uygulamalarının yanı sıra doğrudan bir derslikte bile kullanılmaya uygun bir gerçek radardır. WLAN-uygulamaları için uluslararası kabul edilmiş frekans bandına yakın bölgedeki frekansları kullanır. Gösterim amaçlı olarak bu sistemle faz kodlanmış gönderim işaretlerine Darbe Sıkıştırma tekniği uygulanarak çok küçük gönderim gücüyle bile uzun menzillere ulaşmak mümkündür.

Radar işlevlerinin tümü bir dizüstü bilgisayardaki bir kullanıcı arayüzü vasıtasıyla yürütülebilir. Yazılım sayesinde, radar parametreleri kolayca değiştirilebilmekte ve ardından meydana gelen değişiklikler dizüstü bilgisayar ekranında çizilen A-ekran veya B-ekranda doğrudan izlenebilmektedir. Örneğin, gönderim darbesinin genişliği 20 nano saniyeden 0,5 mikro saniyeye kadar kademeli olarak arttırılabilmektedir. Alınan işaretin bir temiz dikdörtgen darbe olarak tekrar tanınmasını sağlamak amacıyla alıcı aygıtının bant genişliği gönderilen darbenin genişliğinden bağımsız olarak ayarlanabilmektedir. Böylece bu eğitim seti sayesinde gönderilen darbenin genişliği ve gerekli alıcı bant genişliği arasındaki ilişki kolayca kavranabilmektedir.

Radar antenleri dizüstü bilgisayardan el kumandayla ya da bir belirli senaryoya uygun olarak otomatik dönerler ve inip-kalkarlar. Radar resmi A- ya da B-ekranda anında izlenebilir ve yorumlanabilir. Hatta sistem, radar dalgalarının duvarlardan geçebilmesi nedeniyle (genelde WLAN ağ uygulamalarından beklendiği gibi) küçük dersliklerde bile kullanılmaya uygundur.


Resim 2: Hedef işaretlerinin fotoğrafı ekranda görülüyor.

Hedef işaretlerinin fotoğrafı ekranda görülüyor.
(Büyütmek için tıklayınız: 900·350 pikseli = 42 kByte)
Resim 2: Hedef işaretlerinin fotoğrafı ekranda görülüyor.


Resim 3: Birincil Radar Eğitim Setinin blok şeması

Birincil Radar Eğitim Setinin blok şeması
(Büyütmek için tıklayınız: 900·350 piksel = 47 kByte)
Resim 3: Birincil Radar Eğitim Setinin blok şeması

Bir derste, gönderici bant genişliğinde, gönderim darbesinin süresinde ve Darbe-içi Modülasyondaki olası değişiklikler özellikle faydalıdır. İşaretlerin işlenmesi sırasında farklı radyal hızları köreltmek ya da seçmek için Doppler frekans süzgeçler kullanılabilir. Bu aygıt sisteminin tek sakıncası bir döner arama yapamamasıdır: Böylece bir PPI-ekran gerçekleştirilemez.