www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Laboratuar ekipmanları

Bir Sürekli Dalga-Radarı için Eğitim Seti, ST100 Başlangıç Kiti

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: Dikey düzlemde değişik demet genişliğine sahip muhtelif alıcı-vericiler: 1. K–LC1a, 2. K–LC3 ve 3. K–MC1

Resim 1: Dikey düzlemde değişik demet genişliğine sahip muhtelif alıcı-vericiler:

  1. K–LC1a (yaklaşık 34°)
  2. K–LC3 (yaklaşık 132°)
  3. K–MC1 (yaklaşık 12°)
Teknik veriler
Frekans çalışma aralığı: 24 … 24,5 GHz
(K-bandı)
Ortalama güç: 4 mW
Aletli menzil: 10 m … >200 m
Menzil çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
MTBCF:
MTTR:

Bir Sürekli Dalga-Radarı için Eğitim Seti, ST100 Başlangıç Kiti

ST100 Eğitim Seti bir Sürekli Dalga-Radarının (Continuous-Wave Radar) bütün işlevlerini eksiksiz yerine getirebilen bir laboratuvar sistemidir ve bir USB-1 üzerinden bilgisayara bağlanabilen bir ana karta, bir aktif antene, bir basit K-bant alıcı-vericiye (K-LA1) ve alınan işaretlerinin değerlendirilmesi için bir yazılıma sahiptir. Aygıtın satıcısı İsviçre RFbeam Microwave GmbH firmasıdır. ST100 Eğitim Seti Doppler radar alanında deneyim kazanabilmeniz için çok uygundur ve isteğe bağlı olarak temin edilebilen bir alıcı-verici (transceiver) ile bu seti farklı amaçlar için de kullanabilirsiniz.

Beklenen Doppler frekans bölgesinin en fazla 16 kHz a kadar olan bölgede bulunması nedeniyle (bu yaklaşık 360 km/saat bir radyal hıza karşılık gelir) ana kartın beyni akustik için geliştirilmiş bir stereo işlemcidir. Bu devre 16-bit çözünürlüklü bir sayısal çıkış işaretini USB-1 kablosu üzerinden bilgisayara aktarabilen iki adet düşük gürültülü Analog/Sayısal dönüştürücü ile donatılmıştır. İki adet bağımsız kanal, bir alıcı-vericinin Eşzamanlı Algılayıcı (synchronous dedector) ve I&Q çıkışlarına bağlanmasıyla, genlik ve faz açısının değerlendirilmesine imkân tanır.

Yazılım bu işaretleri bilgisayar ekranında (biri işareti zamanın bir işlevi, diğeri ise frekansın bir işlevi olarak) iki çizgeyle görüntüler. İleriki bir zamanda örnek ölçüm sonuçlarının yeniden görüntülenmesi (playback) amacıyla alınan işaretler baskılı devreye kaydedilebilir. Bu özelliği ST100 eğitim setini dersin anlatımı sırasında sahadan gelen sonuçların sınıfta ayrıca bir defa daha araştırılmasına imkân tanıması açısından oldukça ilgi çekici kılmaktadır.

ST100, LabView'de yarattığı yazılımı ile kendi uygulamaları için, örneğin güvenlik teknolojisine yönelik, işaretleri de sağlayabilir. En basit durumda bu, uzaydaki her hareketi bildiren Doppler radarlı bir uzay gözetim uygulaması olabilir. Örneğin bu, bir hafif frekans kaymasıyla çalışan iki adet ST100 başlangıç kiti ve keskin ışıma demetli yama antene (patch antenna) sahip alıcı-vericisiyle güvenlik uygulamaları için oldukça uzun 100 m gibi bir menzile ulaşan, bir bistatik bariyer radarı gibi daha karmaşık bir uygulama da olabilir. Burada çevrede herhangi bir değişiklik olmasa bile bir işaret alınabilir. Fakat her bir sızma girişimi 1. Fresnel zonunda alınan işarette bir kuvvetli dalgalanma meydana getirir, alım işareti değişir ve sonuçta alarm verilir.

Alıcı-vericinin yama anteni genellikle bir alım anteni yanında bir gönderim anteninden meydana gelmektedir. Bazı modellerde, her iki alım kanalı arasındaki bir faz açısı değerlendirmesini yapabilmek amacıyla alım anteni iki kısma ayrılmıştır ve böylece yazılımla bir yön tayini de yapmak mümkün olabilmektedir.

Resim 2: Eğitim Seti ana baskılı devresi (resimdeki bazı parçalar üzerine fare imlecini getirdiğinizde o parçaya ait açıklamayı görebilirsiniz)

X1 X2 X3 X4 X5 X6 Sel PCM2904 5V DC/DC Mux Mux 4opv 2opv conv q1

Resim 2: Eğitim Seti ana baskılı devresi (resimdeki bazı parçalar üzerine fare imlecini getirdiğinizde o parçaya ait açıklamayı görebilirsiniz) Üretim bilgileri (etkileşimli resim)