www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Elektronik Harp Sistemleri

KORAL Yere Konuşlu Radar Elektronik Savaş Sistemi

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: KORAL Radar Elektronik Destek Sistemi (resimde sağda) ve Radar Elektronik Saldırı Sistemi (solda), © 2016 Aselsan

Resim 1: KORAL Radar Elektronik Destek Sistemi (resimde sağda) ve Radar Elektronik Saldırı Sistemi (solda), © 2016 Aselsan

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: S–ından K-bandına kadar
En büyük menzil: 150 km

KORAL Yere Konuşlu Radar Elektronik Savaş Sistemi

KORAL Yere Konuşlu Radar Elektronik Savaş Sistemi Türk Savunma Sanayi firması ASELSAN tarafından tasarlanmış ve üretilmiştir. KORAL sistemi her biri sistemin bir bölümünü taşıyan iki adet 8x8 askeri kamyon üzerine monte edilmiştir. Bunlardan biri Radar Elektronik Destek Sistemi (Radar Electronic Support, ES) ve diğeri çoklu bir Radar Elektronik Saldırı Sistemidir (Radar Electronic Attack, EA). Her iki sistem o ana kadar kullanılmış tüm askeri frekansları kullanır. Bu iki sistem birbirinden 500 m uzağa konuşlandırılabilir. Bu elektronik savunma/elektronik saldırı sistemi konvansiyonel ve karmaşık tip düşman radarlarını aldatmak için tasarlanmıştır ve Sayısal Radyo Frekans Belleği (Digital Radio Frequency Memory, DRFM) sayesinde uygun yanıtları otomatik yaratarak çok geniş bir frekans bandında çoklu hedef işaretlerini analiz edebilir.

KORAL Radar Elektronik Destek Sistemi çoklu sayısal alıcı kanala sahip bir modüler tasarıma sahiptir. RF, PRI, PW, DOA gibi parametreleri yüksek hassasiyetle ölçme yeteneği ile geniş bir frekans ve uzaysal kapsama alanında hem geleneksel hem de yeni ortaya çıkan tehditleri otomatik tanıyabilir ve bir hızlı sistem yanıtı verebilir.

KORAL Radar Elektronik Saldırı Sistemi çoklu parazit – ve aldatma tekniklerine sahiptir ve hem geleneksel hem de yeni ortaya çıkan tehditleri otomatik tanıyabilir ve bir hızlı sistem yanıtı verebilir. Yaklaşık 150 km etken menzili ile KORAL sisteminin herhangi bir kara, deniz ve borda radar sistemlerini parazitle etkisizleştirebildiği ve aldatabildiği söylenmektedir. Alt sistemde modüler yapılı bir tümleşik sayısal alıcı, gürültü üreteci ve bir sayısal radyo frekans işaretleri için bellek mimarisi bulunmaktadır. Yarıiletken teknolojisi ile imal edilmiş yükselteçleri ve Faz Dizi Antenleri sayesinde çok yüksek bir güçle parazit yönünü hızla değiştirebilmektedir.

KORAL Sistemi Operasyon Kontrol Birimindeki (Operation Control Unit, OCU) iki operatör ve bir denetmen ile kullanılabilir. Operasyon Kontrol Ünitesi NATO standartlarına uyumludur ve Nükleer Biyolojik Kimyasal (Nuclear, Biological, Chemical, NBC) korumaya sahiptir. KORAL sisteminin ilaveten Görev Planlama ve Görev Analiz seçeneği de bulunmaktadır. Sistem bir yoğun kimyasal savaş ortamında bile çoklu-platformların çok yüksek bir hassasiyetle yönünü ve konumunu bulabilir. KORAL sistemi -30 °C ila +50 °C sıcaklıklarında ve % 95 nemli ortamda çalışabilir.

Şubat 2016 da ASELSAN yeni geliştirilmiş ve yerel üretilmiş KORAL Sitemlerini Türk Hava Kuvvetlerine teslim etti. Bu sistemler düşman radarlarını parazitle etkisizleştirmek ve aldatmak için Türkiye’nin Suriye sınırlarına yakın bölgelerine konuşlandırıldı.

Kaynak: