www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Eski Radarlar

MR-600

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: MR-600

Resim 1: MR-600

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: 1 000 … 1 200 MHz
(L-bandı)
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü:
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 325 NM (≙ 600 km)
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi: 3 … 12 min⁻¹
MTBCF:
MTTR:

MR-600

MR-600 „Voskhod“ (Kiril alfabesi ile: MP-600 «Восход», NATO tanımlaması: „Top Sail“) L-bandında (IEEE tanımlaması) ya da D-bandında (NATO tanımlaması) çalışan, frekans çeşitlemesine sahip, uzun menzilli bir 3-boyutlu hava arama radarıdır. Bu radarın dikey anten çizgesinin alt sınırı zayıf olduğundan, genellikle yüzey araması için başka bir radarla birlikte kullanılır. (Resimde MR-500 „Cleaver“, Kiril alfabesi ile: MP-500 «Кливер», NATO tanımlaması: „Big Net“, MR-600 anteninin arkasındaki daha küçük anten). İki radar biriminden oluşan bu kompleks MR-800 „Flag“ (Kiril alfabesi ile: МР-800 «Флаг», NATO tanımı: „Top Pair“) olarak adlandırılır.

Gemi yatmasına karşı elektronik olarak dengelenmiş olan anten frekansa bağlı demet yönlendirme prensibini kullanır. Silindirik parabolik yansıtıcı 7,5 × 8,5 metre boyutlarındadır. Yarıklı ışıyıcıları olan uçtan beslemeli spiral sargılı bir dalga kılavuzu tarafından beslenmektedir. Gerekli iletim gücü, amplitronlu beş aşamalı bir amplifikatör tarafından üretilir. Açılma süresi tüplerin ısınması nedeniyle yaklaşık 6 dakikadır.

Radar 1962 yılından itibaren geliştirildi. Prototipi 1967 yılından itibaren „Moskva“ füze kruvazöründe test edildi. Radar 1968 yılında Sovyet Donanmasının silah donanımına dahil edildi. Birkaç kez modernize edildi ve diğer radarlarla, örneğin MR-710 „Top Steer“ ile birleştirildi.