www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

MR-600

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: MR-600

Rysunek 1: MR-600

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: 1 000 … 1 200 MHz
(pasma L)
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów:
Szerokość impulsu (τ):
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa:
Moc średnia:
Zasięg instrumentalny: 325 NM (≙ 600 km)
Rozróżnialność w odległości:
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny:
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru: 3 … 12 min⁻¹
MTBCF:
MTTR:

MR-600

MR-600 „Voskhod“ (cyrylica: MP-600 «Восход», oznaczenie NATO: „Top Sail“) to radar 3D dalekiego zasięgu z różnorodnością częstotliwości, działający w paśmie L (oznaczenie IEEE) lub D (oznaczenie NATO). Ponieważ radar ten ma słabą dolną granicę pionowego wzoru anteny , zwykle jest sprzężony z innym radarem do poszukiwania powierzchni. (Na zdjęciu z MR-500 „Cleaver“, cyrylica: MP-500 «Кливер», oznaczenie NATO: „Big Net“, mniejsza antena z tyłu anteny MR-600). Zespół dwóch jednostek radarowych nosi wówczas oznaczenie MR-800 „Flaga“ (cyrylica: МР-800 «Флаг», oznaczenie NATO: „Top Pair“).

Antena, która jest elektronicznie stabilizowana przed przechyłem statku, wykorzystuje zasadę sterowania wiązką zależną od częstotliwości. Cylindryczny reflektor paraboliczny ma wymiary 7,5 × 8,5 metra. Jest on zasilany przez spiralnie nawinięty falowód ze szczelinowymi radiatorami. Niezbędna moc nadawcza jest generowana przez pięciostopniowy wzmacniacz z amplitronami. Czas włączenia wynosi około 6 minut ze względu na nagrzewanie się lampy.

Radar był rozwijany od 1962 roku. Prototyp był testowany na krążowniku rakietowym „Moskwa“ od 1967 roku. Radar został przyjęty do uzbrojenia radzieckiej marynarki wojennej w 1968 roku. Był kilkakrotnie modernizowany i łączony z innymi radarami, na przykład z MR-710 „Top Steer“.