www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

AN/APS-33

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: AN/APS-33

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: pasma X
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów: 800, 400, or 200 Hz
Szerokość impulsu (τ): 0,5 µs, 2,5 µs, 5 µs
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa: 52 kW
Moc średnia:
Zasięg instrumentalny: 200 NM (≙ 370 km)
Rozróżnialność w odległości:
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny:
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru: 8 or 24 min⁻¹
MTBCF:
MTTR:

AN/APS-33

AN/APS-33 to radar rozpoznawczy i nawigacyjny pracujący w paśmie X z możliwością wyszukiwania radiolatarni, przeznaczony do instalacji na większych samolotach, takich jak bombowce patrolowe. Jego głównym celem jest wykrywanie obecności okrętów nawodnych, samolotów, radiolatarni i innych obiektów w zasięgu jednostki oraz określanie ich położenia. Jest używany w samolotach S-2F, P4M, P2V-6, ZPG-1W, ZPK.

AN/APS-33 jest podobny w konstrukcji do AN/APS-15 i AN/APS-31, ale zapewnia albo 360-stopniowy wskaźnik typu „P”, albo 60-stopniowy wyświetlacz sektorowy w kształcie litery V, ze środkiem odchylenia przesuniętym na dół ekranu.

Antena, która jest stabilizowana przed pochyleniem i przechyleniem, składa się z promiennika tubowego i parabolicznego reflektora zapewniającego odwrotny wykres kwadratowy cosecantu. Jednostka AN/APS-33A jest podobna do jednostki radarowej AN/APS-33, ale wykorzystuje inną antenę. Nadajnik wykorzystuje magnetron4J52 Modulator radaru wykorzystuje tyratron 4C35 wypełniony hydrogenem.