www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Eski Radarlar

ASD

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması
Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: X-bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü:
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 300 NM (≙ 550 km)
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi:
MTBCF:
MTTR:

ASD

ASD radarı, MIT, NRL ve Sperry Radar Laboratuvarları tarafından geliştirilen bir II. Dünya Savaşı X-bandı yöngüdüm ve hedef arama radarıydı. ASD radarı 1943'te üretime girdi. Savaştan sonra Philco firması üretimi devraldı ve radar 1946'dan itibaren AN/APS-3 olarak adlandırıldı. ADS, ilk etkili Amerikan mikrodalga arama radarıydı ve orta büyüklükteki devriye uçaklarında ve ABD Donanması'na ait Lockheed PV-1 Ventura, PV-2 Harpmoon ve Grumman TBF Avenger gibi savaş uçaklarında kullanıldı. Gemiler ve kıyı şeritlerini 300 mil, denizaltıları 15 mil ve diğer uçakları 8 mil menzile kadar tespit edilebiliyordu.

X-Bant magnetronlarının varlığı, S-bandına kıyasla antenleri ve magnetron donanımını boyut olarak üç kat azalttı. Bu sayede, radarın gönderici-anten elemanlarının küçük kanat altı bölmelere veya uçağın kanadının altında bulunan kaplamalara monte edilmesine izin verdi. 4½ inç (≙ 12,7 cm) çapında radar kontrol donanımı ve B-ekran gövdeye yerleştirildi. Arama sektörü öne bakıyordu, azimut açısı 150 derece genişliğindeydi ve hedeflere kilitlenmek için 60 dereceye kadar çevrilebiliyordu.

Kaynak:

  1. Louis A. Gebhard, Evolution of Naval Radio-Electronics and Contributions of the Naval Research Laboratory, NRL Report 8300, 1979 (çevrimiçi önizleme)