www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Kolekce radarových údajů

ASD

Popis radarové soupravy, takticko-technické charakteristiky
Hlavní parametry radaru
Frekvenční pásmo: pásmo X
Doba opakování impulsu (PRT):
Pulzní opakovací frekvence (PRF):
Šířka vysílacího impulsu (τ):
Doba příjmu:
Doba slepá:
Impulsní výkon:
Průměrný výkon:
Přístrojový dosah radaru: 300 NM (≙ 550 km)
Rozlišení rozsahu:
Přesnost měření rozsahu:
Šířka paprsku:
Počet zásahů cíle:
Otáčky antény:
MTBCF:
MTTR:

ASD

ASD byl navigační a naváděcí radar v pásmu X vyvinutý radarovými laboratořemi MIT, NRL a Sperry během druhé světové války. V roce 1943 byl radar ASD uveden do výroby. Po válce převzala výrobu společnost Philco a od roku 1946 byl radar označován AN/APS-3. ASD byl prvním účinným americkým mikrovlnným vyhledávacím radarem a používal se ve středních hlídkových letounech a v bojových letounech, jako byly Lockheed PV-1 Ventura, PV-2 Harpoon a Grumman TBF Avenger amerického námořnictva. Lodě a pobřežní linie bylo možné detekovat na vzdálenost až 300 mil, ponorky na vzdálenost 15 mil a ostatní letadla na vzdálenost 8 mil.

Dostupnost magnetronů pro pásmo X zmenšila rozměry antén a vysílacích zařízení trojnásobně ve srovnání s pásmem S. To umožnilo namontovat vysílací, přijímací a anténní prvky radaru i do jednomotorových letadel v malých kontejnerech nebo v kapotážích umístěných pod křídly letadla. Ovládání a zobrazování radaru na indikátor azimutu a dosahu o průměru 4,5 palce (≙ 12,7 cm) bylo umístěno v trupu letadla. Vyhledávací sektor byl orientován dopředu, měl šířku 150 stupňů a mohl být přepnut na 60 stupňů pro zaměření cílů.

Zdroj:

  1. Louis A. Gebhard, Evolution of Naval Radio-Electronics and Contributions of the Naval Research Laboratory, NRL Report 8300, 1979 (online náhled)