www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

AN/APS-70

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: AWACS Blimp ZPG-3W

Rysunek 1: AWACS Blimp ZPG-3W

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: 420 … 430 MHz
(pasma UHF)
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów: 300 Hz
Szerokość impulsu (τ): 6 µs
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa: 2 MW
Moc średnia:
Zasięg instrumentalny: 220 NM (≙ 410 km)
Rozróżnialność w odległości:
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny:
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru: 6 min⁻¹
MTBCF:
MTTR:

AN/APS-70

AN/APS-70 był lotniczym radarem wczesnego ostrzegania działającym w paśmie UHF, opracowanym pod koniec lat 50-tych. Był zdolny do wykrywania odległych obiektów latających przez kilka warstw chmur.

AN/APS-70 był używany w trzech eksperymentalnych wersjach rozwojowych. Dwa radary zostały zbudowane przez Lincoln Laboratory, dwa przez Hazeltine Electronics i dwa przez General Electric (GE). Szerokopasmowe anteny o częstotliwości 425 megaherców (w tym Identification Friend or Foe, IFF) zostały dostarczone przez firmę Hughes. Wszystkie trzy firmy przeprowadziły produkcję w imieniu Laboratorium Lincolna, które przekazało status rozwoju i technologię przemysłowi.

Radar był używany w samolotach P2V-6, EC-121, EZ-1C i sterowcu ZPG-3W. W EC-121 antena znajduje się w dużej czarnej kopule radaru pod kadłubem. W ZPG-3W radar był zainstalowany wewnątrz kadłuba helowego: Platforma radarowa była zasilana i sterowana od spodu przez rurę. Nad kadłubem znajdowała się niewielka kopuła radarowa z dodatkowym radiowysokościomierzem AN/APS-62. Radar poszukiwawczy AN/APS-70 miał obrotową antenę macierzową o wymiarach 12,2 × 1,8 m. Kopuła radarowa była zamontowana na spodzie kadłuba. Na spodzie anteny AN/APS-70 znajdowała się antena IFF z niewielkim wyprowadzeniem kątowym do korygowania czasów opóźnienia sygnału w dekoderze.

Galeria zdjęć AN/APS-70

Zdjęcie 2: Rysunek anteny

Zdjęcie 3: EC-121