www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Eski Radarlar

Kivach

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: Kivach 3

Resim 1: Kivach 3

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: 9 400 … 9 460 MHz
(X-bandı)
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı: 3,0 or 2,0 kHz
Gönderim Darbe Genişliği (τ): 0,1 or 0,3 µs
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 7 kW
Ortalama Güç: 28 W
Aletli menzil: 25 NM (≙ 46 km)
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı: β= 1,7° or 1°; ε= 25°
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi: 17 (± 2) min⁻¹
MTBCF:
MTTR:

Kivach

Kivach (Kiril alfabesiyle: «Кивач», Karelya'daki bir şelalenin adı) veya Mius (Kiril alfabesiyle : «Миус») olarak anılır, bir X-bandı yöngüdüm ve suüstü arama radarıdır. Üç donatı seviyesi vardır: Radar özellikleri aynı olan Kivach 1, Kivach 2 ve Kivach 3. Kivach 2 sürümünden başlayarak, radar, ekran görüntüsünün kuzeye hizalanmasını sağlayan bir cayro pusulaya bağlanmıştır. Kivach 1 ve Kivach 2, 1,7° açıklık açısına sahip bir dalga kılavuzu yarıklı ışıyıcı anteni kullanır.

Kivach 3, 1° açıklık açısına sahip bir parabolik anten ve bir cayro pusulaya bağlanmak için iki kanallı dönüş bildiriciler kullanır. Anten ünitesi ile görüntüleme aygıtların arasındaki kablonun 10 ila 20 m arasında bir uzatması da mevcuttur.

Gönderici, tüm sürümlerinde MI507 tipi magnetron kullanmıştır. Alıcıda logaritmik yükseltici özelliğine sahip bir Ara Frekans-Yükselteç (IF) kullanılmıştır. Resim tüpünün çapı 180 mm idi ve önüne yerleştirilmiş bir mikro Fresnel lens ile büyütülebiliyordu.

Radar 1968 yılına kadar geliştirildi ve nispeten düşük ağırlığı nedeniyle 1970'lerin başında eski sosyalist ülkelerde daha küçük gemilerde ve teknelerde yaygın olarak kullanıldı.

Kivach resim galerisi

Resim 2: Kivach 2 radarının anteni

Resim 3: Darbe Magnetronu MI507,
(© 2022 www.ostron.de)