www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

AI.23

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: AI.23

Rysunek 1: AI.23

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: pasma X
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów: 1 000 Hz
Szerokość impulsu (τ): 1 µs
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa: 100 kW
Moc średnia:
Zasięg instrumentalny: 40 NM (≙ 74 km)
Rozróżnialność w odległości:
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny:
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru:
MTBCF:
MTTR:

AI.23

AI.23 (Radar, Airborne Interception, Mark 23) aka AIRPASS (Airborne Interception Radar and Pilot's Attack Sight System) był radarem śledzącym cele w paśmie X opracowanym dla brytyjskiego myśliwca naddźwiękowego Lightning F.6. Był to pierwszy na świecie wysokowydajny radar monopulsacyjny nadający się dla wojsk. Radar był wykorzystywany do sterowania pociskami powietrze-powietrze Firestreak i Red Top. Te ostatnie służyły do przechwytywania naddźwiękowego.

Radar był klasycznym radarem impulsowym z magnetronem 65638/21 jako lampą nadawczą. Konstrukcja radaru była całkowicie analogowa. Zastosowano w nim miniaturowe lampy próżniowe z połączeniami drutowymi, technologię nawijania w okablowaniu oraz wymuszone chłodzenie powietrzem.

W latach 60, 70 i 80 zbudowano 420 takich radarów z ciągłymi modernizacjami aż do typu AI.23D. Późniejsza wersja nosiła nazwę AIRPASS II, ale była też znana jako Blue Parrot i była stosowana w samolotach Buccaneer. W między czasie radar był produkowany również przez Marconi Electronic Systems (MES). Radar AI.23 latał w brytyjskich Królewskich Siłach Powietrznych, Siłach Powietrznych Arabii Saudyjskiej i Siłach Powietrznych Kuwejtu. Radar został wycofany z eksploatacji w kwietniu 1988 roku.