www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Kolekce radarových údajů

AI.23

Popis radarové soupravy, takticko-technické charakteristiky

Obrázek 1: AI.23

Obrázek 1: AI.23

Hlavní parametry radaru
Frekvenční pásmo: X-Band
Doba opakování impulsu (PRT):
Pulzní opakovací frekvence (PRF): 1 000 Hz
Šířka vysílacího impulsu (τ): 1 µs
Doba příjmu:
Doba slepá:
Impulsní výkon: 100 kW
Průměrný výkon:
Přístrojový dosah radaru: 40 NM (≙ 74 km)
Rozlišení rozsahu:
Přesnost měření rozsahu:
Šířka paprsku:
Počet zásahů cíle:
Otáčky antény:
MTBCF:
MTTR:

AI.23

AI.23 (Radar, Airborne Interception, Mark 23) alias AIRPASS (Airborne Interception Radar and Pilot's Attack Sight System) byl radar pro sledování cílů v pásmu X vyvinutý pro britský nadzvukový stíhací letoun Lightning F.6. Byl to první vysoce výkonný monoimpulsní radar na světě vhodný pro vojáky. Radar byl používán k řízení střel vzduch-vzduch Firestreak a Red Top. Druhý jmenovaný se používal k zachycení nadzvukových letů.

Radar byl klasický pulzní radar s magnetronem typu 65638/21 jako vysílací elektronkou. Konstrukce radaru byla zcela analogová. Používal miniaturní vakuové elektronky s drátovými spoji, technologii vinutí ve vedení a nucené chlazení vzduchem.

V šedesátých, sedmdesátých a osmdesátých letech bylo postaveno 420 takových radarů s průběžnou modernizací až po typ AI.23D. Pozdější verze se nazývala AIRPASS II, ale byla známá také jako Blue Parrot a používala se v letadlech Buccaneer. Mezi tím byl radar vyráběn také společností Marconi Electronic Systems (MES). Radar AI.23 létal v britském královském letectvu, saúdskoarabském letectvu a kuvajtském letectvu. Radar byl vyřazen z provozu v dubnu 1988.