www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Eski Radarlar

Mk. 12

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: Mk.12 (dikdörtgen anten)
ve Mk. 22 (oval anten)

Resim 1: Mk.12 (dikdörtgen anten)
ve Mk. 22 (oval anten)

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: 920 … 970 MHz
(UHF-bandı)
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı: 480 Hz
Gönderim Darbe Genişliği (τ): 1 µs
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 100 kW
Ortalama Güç: 48 W
Aletli menzil: 22 NM (≙ 42 km)
Menzil Çözünürlüğü: 460 m
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı: 10°
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi:
MTBCF:
MTTR:

Mk. 12

Mk.12, UHF-bandında, çalışan bir atış kontrol radarıydı. 127 mm kalibreli gemi topçu bataryalarına kumanda etmek üzere Mk.37 atış istasyonlarında kullanıldı. Radar, menzil içinde otomatik hedef takibi ve hedef hızının ölçülmesini sağladı.

Anten, biri diğerinin üzerinde olmak üzere iki silindirik parabolik yansıtıcıya sahipti. Bu yansıtıcıların her biri 4 ayak uzunluğunda ve 2 ayak yüksekliğindeydi ve dalga boyunun yaklaşık ¼ ü kadar bir odak uzaklığına sahipti. Her yansıtıcı, eksenleri yansıtıcı odak hattı boyunca yatay bir çizgide olacak şekilde monte edilmiş 8 dipol tarafından besleniyordu. On altı dipol, her biri dört dipolden oluşan dört grup halinde elektriksel olarak bağlanmıştı. Bu gruplar, anten desenini dört konumdan birine getirmek için bir seçme anahtarına bağlanmıştı. Bu anahtar, besleme hattına ek bir kondansatör katarak bir anten besleme hattındaki faz konumunu geciktiriyordu. Anten çizgesinin tamamı yaklaşık 2,5° sola ve sağa veya yukarı ve aşağı döndürülebiliyordu. Hedef işareti dört anahtar konumunda da aynıysa, anten doğrudan hedefe yöneliktir.

Antenin ön kısmının ortasında, 2 × 2 ayak ölçülerinde silindirik bir parabolik yansıtıcı kullanan ortaya monte edilmiş daha küçük bir yardımcı anten bulunuyordu. Bu, iki dipol tarafından besleniyordu ve ana antenin yan topuzlarını bastırmak için kullanıldı.

Mk.12, Mk. 4 radarının yerini aldı, ancak düşük yüksekliklerde seyreden hedeflerde benzer sorunları yaşadı. Bu nedenle, ilaveten Mk.22 radarı ile birleştirildi (Resim 1'deki yükseklik bulucu anten).