www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Eski Radarlar

Type 96

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: Type 96

Resim 1: Type 96

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: L-bandı S-bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 2 MW2 × 2,25 MW
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 175 NM (≙ 325 km)
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi: 6 min⁻¹
MTBCF:
MTTR:

Type 96

Type 96 (Üretici kodu: S 649) radarı L- ve S-bandında çalışan, 1979 yılında İngiltere'nin Unst adasındaki (en kuzeydeki Shetland adası) Saxa Vord dağında (60°49'41.6" N   0°50'27.5" W) tek parça olarak bir radom altında kurulan bir erken uyarı radarıydı. Orada bir HF-200 yükseklik arama radarı ile birleştirildi. Ancak 1993 yılındaki son derece güçlü bir kasırgada, radomu ve antenleri yok oldu.

Ne yazık ki, elimizde yalnızca fırtına hasarından sonraki resimler bulunmaktadır, bu nedenle kullanılan antenin resmi bir Marconi reklam broşüründen alınan resimdir. Orijinalde, radar dairesel bir beton taban üzerinde bulunuyordu. Radar anteni, bir ortak dönme tablosu üzerinde sırt-sırta monte edilmiş iki adet 12 m eninde yansıtıcı antenlerden meydana gelmekteydi. Anten, şaşı-besleme (squintless feed) biçiminde besleniyordu, bu nedenle yalnızca çok küçük yan topuzlar üretebiliyordu. Radar, biri L-bandı, diğer ikisi frekans çeşitleme için S-bandında olmak üzere üç gönderici kullandı.

Bu radarın yerini 3-boyutlu Type 93 radarı aldı ve bu arada üs, tamamen kapatıldıktan sonra sadece personel olmaksızın ve uzaktan kumanda edildi.