www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

Type 96

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: Type 96

Rysunek 1: Type 96

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: pasma L pasma S
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów:
Szerokość impulsu (τ):
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa: 2 MW2 × 2,25 MW
Moc średnia:
Zasięg instrumentalny: 175 NM (≙ 325 km)
Rozróżnialność w odległości:
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny:
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru: 6 obr/min
MTBCF:
MTTR:

Type 96

Radar Typ 96 (oznaczenie producenta: S 649) był radarem wczesnego ostrzegania pracującym w paśmie L i S, który został wyprodukowany tylko w jednym egzemplarzu i ustawiony w 1979 roku na brytyjskiej wyspie Unst (najbardziej na północ wysunięta wyspa Szetlandów) na górze Saxa Vord (60°49'41.6" N   0°50'27.5" W) pod ochronną kopułą radaru. Był on tam sprzężony z radarem poszukiwania wysokości HF-200. Podczas niezwykle silnego huraganu w 1993 roku zniszczeniu uległa kopuła radaru i anteny.

Niestety istnieją tylko zdjęcia zniszczeń po burzy, dlatego zdjęcie użytej anteny pochodzi z broszury reklamowej Marconi. W oryginale radar stał na okrągłej betonowej podstawie. Antena radaru składała się z dwóch anten reflektorowych o szerokości 12 m zamontowanych tyłem do siebie na wspólnym wózku. Dzięki zasilaniu (“squintless feed”) antena wytwarzała tylko bardzo małe płaty boczne. Radar wykorzystywał trzy nadajniki: jeden dla pasma L i dwa dla zróżnicowania częstotliwości w paśmie S.

Radar został zastąpiony radarem 3D Typ 93 i po całkowitym zamknięciu w międzyczasie baza była eksploatowana tylko bezzałogowo i z użyciem pilota.