www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Eski Radarlar

OPRL-4

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: OPRL-4

Resim 1: OPRL-4

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: X-bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü:
Ortalama Güç:
Aletli menzil:
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi:
MTBCF:
MTTR:

OPRL-4

OPRL-4, X-bandında çalışan, özellikle küçük havaalanları için geliştirilmiş bir tümleşik hava sahası arama- ve uçuş güvenlik radarıydı. Leningrad'daki bir geliştirme ofisinden alınan modele uygun olarak sadece vakum tüpleriyle donatılmıştı, ancak uygulamaya geçmedi. 1973 yılında TESLA Pardubice, bu modeldeki tüp devrelerini büyük ölçüde transistörler ve tümleşik yarıiletken devrelerle yeniledi. TESLA ayrıca bu radarı bazı Sovyet cumhuriyetlerine ihraç edebildi.

Bununla birlikte, arama radarının, X-bandındaki şiddetli yağmurdan kaynaklanan zayıflama nedeniyle çalışması bozulduğu için, bir radarın üstünlüğü olan görüşün zayıf olduğu durumlarda bile çalışabilme yeteneğini etkili bir şekilde yerine getiremedi. Bu yüzden pilotlar tarafından temiz-hava (clear-air) radarı olarak değerlendiriliyordu. Ancak, pilotların havanın açık olduğu durumlarda görerek uçabilmeleri nedeniyle radara zaten ihtiyaçları yoktu.

Bu türdeki son radar, 2000 yılında sökülmeden önce Karlovy Vary'deki („Karlsbad“, Çek Cumhuriyeti) bölgesel havaalanındaydı ve Kbely'deki (Prag'ın bir bölgesi) Havacılık Müzesi'ne taşındı.