www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

OPRL-4

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: OPRL-4

Rysunek 1: OPRL-4

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: pasma X
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów:
Szerokość impulsu (τ):
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa:
Moc średnia:
Zasięg instrumentalny:
Rozróżnialność w odległości:
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny:
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru:
MTBCF:
MTTR:

OPRL-4

OPRL-4 był kombinowanym radarem rozpoznania przestrzeni powietrznej i kontroli zbliżania pracującym w paśmie X, który został specjalnie opracowany dla mniejszych lotnisk. Oryginał z leningradzkiego biura rozwojowego był wyposażony tylko w lampy próżniowe i nie został zrealizowany. W 1973 roku TESLA Pardubice zastąpiła większość obwodów lampowych tego wzorca tranzystorami i układami scalonymi. TESLA mogła również eksportować ten radar do niektórych republik radzieckich.

Radar rozpoznawczy nie mógł jednak efektywnie wykorzystać zalet radaru (możliwość pracy nawet przy słabej widoczności), ponieważ tłumienie spowodowane ulewnym deszczem w paśmie X wpływało na jego działanie. Dlatego wśród pilotów uważany był jedynie za radar sprawiedliwy. Przy dobrej pogodzie latali jednak według wzroku i nie potrzebowali radaru.

Ostatni radar tego typu znajdował się na regionalnym lotnisku w Karlowych Warach (Czechy), zanim w 2000 roku został tam zdemontowany i przeniesiony do Muzeum Lotnictwa w Kbely (dzielnica Pragi).