www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Eski Radarlar

ASR-30

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: ASR-30

Resim 1: ASR-30

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: 1 250 … 1 350 MHz
(L-bandı)
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı: 524 Hz (average)
Gönderim Darbe Genişliği (τ): 2 µs
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 2 MW
Ortalama Güç: 3,65 kW
Aletli menzil: 120 NM (≙ 220 km)
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı: 1,6°
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi: 12 min⁻¹
MTBCF: 5 000 h
MTTR:

ASR-30

ASR-30, L-bandında çalışan, tam evreuyumlu, hava trafik kontrolünde kullanılan bir hava sahası arama radarıydı.

Anten yansıtıcısının boyutları 9,4 m x 10 m idi ve sabit hedef parazitlerini azaltmak için Yüksek- ve Alçak Demetlere ayrı ayrı yönlendirilmiş iki adet boynuz ışıyıcı ile donatılmıştı. Boynuz ışıyıcı yalnızca alt anten çizgesine ışıma sağlıyordu. Boynuz ışıyıcıyı istenildiği takdirde doğrusaldan dairesel polarizasyona anahtarlamak mümkündü, böylece meteorolojik parazitler azalıyordu. Göndericisinde frekans çeşitliliğini sağlamak için iki farklı frekansta çalışan iki klistron kullanılıyordu. Tüm temel modüller (anten hariç) yedekli (redundant) çalışmayı sağlamak için iki adet tutulmuştu.

Bir tümleşik ikincil radar (IFF) yine birincil radarın parabolik yansıtıcısını kullanıyordu. Işıyıcısı, boynuz ışıyıcıların yanına monte edilmişti ve ana yansıtıcıyı „yandan bakarak“ (squinted) kullanıyordu. Bu, kod çözücüdeki daha uzun olan işlem süresini telafi ediyor ve böylece IFF yanıtı ile yankı işaretini eşzamanlı almak mümkün olabiliyordu.

Bu radar, 1960 lı yılların sonunda ARSR-3 radarından geliştirildi ve o zamanların en modern ve güçlü hava trafik kontrol radarıydı. Ancak, en büyük menzil akımından boyutları oldukça büyük ve genel olarak çok pahalıydı. Daha iyi parazit koruma yeteneklerine rağmen, magnetron kullanan daha küçük ve çok daha ucuz S-bant radarlarına karşı başarılı olamadı.