www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Eski Radarlar

Antilope

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: Antilop V: Araziyi takip etmek için anten 90° döndürülmüştür.

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: Ku-bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü:
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 16 NM (≙ 30 km)
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi:
MTBCF:
MTTR:

Antilope

Antilope radarı, Fransız Mirage 2000N uçağı için özel olarak geliştirilmiş Ku-bandında çalışan, çok- işlevli bir radardı. Esas olarak arazi izlemek için kullanıldı ve Mirage uçağının 60 m bir yükseklikte, neredeyse ses altı hızda düşman arazisindeki hava savunması altında uçmasını sağladı. Antilope V sürümü ayrıca radar tarafından kaydedilen araziyi sayısal haritalarla karşılaştırarak bir yöngüdüm yardımı sağladı. Böylece yaklaşık 15 km içinde bir hassas menzil ölçümü yapabilmek mümkün oldu.

Radar gönderim gücünü sağlamak için bir Yürüyen Dalga Tüpü kullanıyordu. Radar bilgileri, bir kasklı- ekranda ve bir renkli ekranında görüntüleniyordu. Anteni, yarıklı ışıyıcılara sahip dalga kılavuzundan meydana gelen bir düz grup antendir. Mirage uçaklarında kullanılan diğer radar antenlerinden daha geniş, asimetrik bir şekli ile ayrılır. Yer izleyici radar modunda, yeryüzü-temelli yükseklik bulucuya benzer şekilde kullanıldı. Bir sakıncası, havadan-havaya modlarda ve nükleer savaş başlığı ile donatılmış Fransız ASMP havadan-karaya füzelerini kontrol etmekte menzilinin oldukça kısa kalmasıydı.

Geliştirme 1980 civarında gerçekleşti. Fransız Hava Kuvvetleri için ilk teslimatlar 1983 yılında Mirage 2000N uçakları ile gerçekleşti. İhracat sürümü Antilope 50 1992 yılında teslim edildi. Bu radarlardan toplam 100 civarında üretildi. 1994 yılında üretim durduruldu.