www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

Antilope

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Zdjęcie 1: Antilope V, do śledzenia terenu używana jest antena obrócona o 90°.

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: pasma Ku
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów:
Szerokość impulsu (τ):
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa:
Moc średnia:
Zasięg instrumentalny: 16 NM (≙ 30 km)
Rozróżnialność w odległości:
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny:
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru:
MTBCF:
MTTR:

Antilope

Radar Antilope był wielofunkcyjnym radarem pracującym w paśmie Ku, opracowanym specjalnie dla francuskiego Mirage 2000N. Jego głównym zastosowaniem był radar podążający za terenem, umożliwiający Mirage'owi lot z prędkością poddźwiękową na wysokości 60 m w celu podcięcia obrony powietrznej w terenie wroga. Wersja Antilope V zapewniała dodatkową pomoc nawigacyjną poprzez porównanie terenu badanego radarowo z mapami cyfrowymi. Umożliwiało to dokładne namierzanie celów w promieniu 8 mil morskich (≙ 15 km).

Radar wykorzystywał lampę o fali bieżącej do generowania mocy nadawczej. Wyświetlacz znajdował się w przyłbicy hełmu i na ekranie z kolorową tubą obrazową. Antena jest płaską anteną tablicową wykonaną z falowodowych promienników szczelinowych. Od innych anten radarowych stosowanych w Mirage różni się tym, że jest szersza i asymetryczna. Używano go w trybie radaru naziemnego podobnego do naziemnego radiowysokościomierza. Wadą był dość krótki zasięg w trybach powietrze-powietrze oraz do sterowania francuskimi rakietami powietrze-ziemia wyposażonymi w głowice jądrowe ASMP.

Rozwój rozpoczął się około 1980 roku, a pierwsze dostawy dla francuskich sił powietrznych rozpoczęły się w 1983 roku od Mirage 2000N. Wersja eksportowa Antilope 50 została dostarczona w 1992 roku. Łącznie wyprodukowano około 100 sztuk tych radarów. W 1994 roku zaprzestano produkcji.