www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Картотека на радиолокатори

Антилопа

Описание на радиолокатора; избрани тактически-технически данни

Изображение 1: Антилопа V, за следене на терена антената се използва завъртяна на 90°.

Тактико-технически характеристики
носеща честота: честотен диапазон «Ku»
период на импулсите:
честота на повторение на импулсите:
продължителност на сондиращия импулс (τ):
време на приемане:
мъртво време:
импулсна мощност:
средна мощност:
инструментален обхват: 16 NM (≙ 30 км)
разрешаваща способност по разстояние:
точността:
широчина на лъча:
необходим брой импулси от целта:
завъртания на антената:
MTBCF:
MTTR:

Антилопа

Радарът Антилопа е многофункционален радар, работещ в Ku-обхвата, специално разработен за френския Мираж 2000Н. Основната му употреба е като радар за следене на терена, който позволява на Мираж да лети само с дозвукова скорост на височина 60 м, за да подкопава въздушната отбрана на вражески терен. Версията на Антилопа V предоставяше допълнителна навигационна помощ, като сравняваше терена, заснет с радар, с цифрови карти. Това позволяваше точното определяне на целите в рамките на 8 морски мили (≙ 15 км).

Радарът използва лампа с бягаща вълна за генериране на енергия за предаване. Дисплеят се намираше във визьора на каската и на екран с цветна тръба. Антената е вълноводно-процепна антенна решетка. Тя се различава от другите радарни антени, използвани в Мираж, по това, че е по-широка и асиметрична. Той се използва в режим на радарно проследяване на земята, подобно на наземния радиовисотомер. Недостатък е сравнително малкият обсег на действие в режим «въздух-въздух» и за управление на френските ракети «въздух-земя» ASMP, оборудвани с ядрени бойни глави.

Разработката започва около 1980 г., а първите доставки за френските военновъздушни сили започват през 1983 г. с Мираж 2000Н. Експортната версия Антилопа 50 е доставена през 1992 г. Произведени са общо около 100 броя от тези радари. През 1994 г. производството е преустановено.