www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Eski Radarlar

ARSR-3

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: ARSR-3

Resim 1: ARSR-3

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: 1 250 … 1 350 MHz
(L-bandı)
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı: 310 … 365 Hz
Gönderim Darbe Genişliği (τ): 2 µs
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 5 MW
Ortalama Güç: 3,3 kW
Aletli menzil: 240 NM (≙ 445 km)
Menzil Çözünürlüğü: 450 m
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı: 1,1°
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi: 5 d/dak
MTBCF:
MTTR:

ARSR-3

ARSR-3, L-bandında çalışan, uzun menzilli bir hava arama radarıydı. Bu radar havaalanlarının bölgeleri arasında seyreden uçakların koordinatlarını ölçmek için kullanılıyordu.

ARSR-3, iki alıcı ve iki radar işaret işlemcili, her biri güçlü klistronla farklı taşıyıcı frekansta yayın yapan iki ayrı göndericiye sahip bir radardı. 25 MHz lik bir en küçük frekans aralığı ve birbirine dik polarizasyon karşılıklı girişimleri önlemekte idi. Genel radar veri işleme, 8-bitlik bir işlemci yardımıyla gerçekleşmekteydi. Yansıtıcı anten bir kosekant-kare çizgeye sahipti. İki boynuz ışıyıcının kullanılması sayesinde yakın bölgede çok yüksek irtifalar kapsanabiliyordu. Çizgelerden biri daha düşük irtifada ancak daha uzun menzillere ulaşabiliyordu. Biraz daha yukarda olan çizge ise kısa menzil içinde yer alan sabit hedef parazitlerini en küçük değerine indiriyordu. İlaveten, ARSR-3 radarı, sayısal formatta hava durumu bilgileri sağlamak için bir meteoroloji kanalına sahiptir.

İlk kurulum, Temmuz 1978 de Oklahoma şehrindeki Federal Havacılık Merkezinde (Federal Aviation Administration, FAA) gerçekleşti. ARSR-3, 1990 lardan itibaren 3-boyutlu ARSR-4 radarı ile değiştirildi.