www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

ARSR-3

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: ARSR-3

Rysunek 1: ARSR-3

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: 1 250 … 1 350 MHz
(pasma L)
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów: 310 … 365 Hz
Szerokość impulsu (τ): 2 µs
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa: 5 MW
Moc średnia: 3,3 kW
Zasięg instrumentalny: 240 NM (≙ 445 km)
Rozróżnialność w odległości: 450 m
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny: 1,1°
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru: 5 obr/min
MTBCF:
MTTR:

ARSR-3

ARSR-3 jest lotniczym radarem rozpoznawczym dalekiego zasięgu pracującym w paśmie L. Wykorzystano go do pomiaru współrzędnych samolotów znajdujących się poza określonymi obszarami lotniska.

ARSR-3 jest radarem dwukanałowym, posiadającym dwa oddzielne nadajniki na różnych częstotliwościach nośnych, każdy z potężnym klystronem, dwa odbiorniki i dwa procesory sygnału radarowego. Minimalna separacja częstotliwości 25 MHz i ortogonalna polaryzacja zapobiegają wzajemnym zakłóceniom. Powszechne przetwarzanie danych radarowych odbywa się za pomocą 8-bitowego procesora. Antena reflektorowa generuje wykres cosecant squared. Zapewnia również lepsze pokrycie krótkiego zasięgu przy dużych kątach elewacji dzięki zastosowaniu dwóch promienników tubowych dla wiązki wysokiej i niskiej. Dodatkowo ARSR-3 posiada kanał pogodowy, który dostarcza informacji o pogodzie w formacie cyfrowym.

Pierwsza instalacja miała miejsce w lipcu 1978 roku w FAA Aeronautical Center w Oklahoma City. ARSR-3 został zastąpiony przez radar ARSR-4 3D z lat 90.