www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Eski Radarlar

AN/APS-94

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: AN/APS-94

Resim 1: AN/APS-94

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: 9 100 … 9 400 MHz
(X-bandı)
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı: 694 … 809 Hz
Gönderim Darbe Genişliği (τ): 0,2 µs
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 160 kW
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 50 NM (≙ 92 km)
Menzil Çözünürlüğü: 30 m
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı: 0,45°
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi:
MTBCF:
MTTR:

AN/APS-94

AN/APS-94, X-bandında çalışan Uçağa Takılı Yana Bakan Radardır (Side-Looking Airborne Radar, SLAR). Radar aygıtı MOHAWK OV-1D tipi uçağın gövdesinin sağ alt kısmına monte edilmiştir. Uçuş sırasında üretilen radar görüntülerinin bulunduğu film şeritleri, uçak indiğinde çıkartılır. Film şeritleri yerdeki Taktik Görüntü Yorumlama Aygıtı (Tactical Image Interpretation Facility, TIIF) tarafından işlenir.

Pilot kabinindeki Yana Bakanı Uçağa Takılı Radar sistemi, hem sabit (daimi yankı (permanent echo)), hem de hareketli hedef görüntülerini (Moving Target Indication, MTI) eşzamanlı üretir ve 50 ayak uzunluğundaki kimyasal film şeritlerine kaydeder. Daimi Yankı (Permanent Echo, PE) Modu arazinin radar haritalamasını yapar ve sabit hedef işaretlerini görüntülerken diğer taraftan Hareketli Hedef Belirteç (MTI) moduyla da hareketli hedefleri kaydeder. Anten olarak, her biri birbiri üzerine yerleştirilmiş, uçağın yalpalama hareketlerine karşı dengelemeye sahip, uçağın kanatları veya gövdenin altında aerodinamik şekle sahip 5,5 m uzunluğunda cam elyaflı ek bir mahfaza (POD) içine alınmış, 10 adet yarıklı dalga kılavuzunun bulunduğu 2 adet zıt konumlanmış anten alanını kullanır.

AN/APS-94F radarı Vietnam Savaşı sırasında gece uçuş trafiğini algılamak için kullanılan en önemli araçlardan biriydi. Bu radar karada, sahil ve iç suyollarındaki hareketli ve sabit hedefleri tespit etmiştir. Bu izleme sistemi ile hareketli hedeflerin yerleri ve kritik bölgelerdeki arazi- ve su üzerindeki uzun süreli trafik hareket modelleri belgelendi.