www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Картотека на радиолокатори

AN/APS-94

Описание на радиолокатора; избрани тактически-технически данни

Изображение 1: AN/APS-94

Изображение 1: AN/APS-94

Тактико-технически характеристики
носеща честота: 9 100 … 9 400 MHz
(честотен диапазон «X»)
период на импулсите:
честота на повторение на импулсите: 694 … 809 Hz
продължителност на сондиращия импулс (τ): 0,2 µs
време на приемане:
мъртво време:
импулсна мощност: 160 кВт
средна мощност:
инструментален обхват: 50 NM (≙ 92 км)
разрешаваща способност по разстояние: 30 м
точността:
широчина на лъча: 0,45°
необходим брой импулси от целта:
завъртания на антената:
MTBCF:
MTTR:

AN/APS-94

AN/APS-94 е въздушен радар със странично виждане (SLAR), работещ в X-обхвата. Радарният блок е монтиран от дясната страна под фюзелажа на самолета MOHAWK OV-1D. Филмовите ленти с радарните изображения, генерирани по време на полета, се изваждат, когато самолетът се приземи. Филмовите ленти се обработват от тактическото съоръжение за интерпретация на изображения (TIIF), разположено на земята.

Системата SLAR генерира едновременно фиксирани (постоянно ехо, PE) и движещи се целеви индикации (MTI) в пилотската кабина на самолета и ги запазва върху ленти от химически филм (с дължина 50 фута). Режимът PE създава радарна карта на терена и показва информация за фиксирани цели, докато режимът MTI записва индикации за движещи се цели. Използваната антена представлява 2 противоположно насочени антенни решетки, всяка с 10 наложени прорезни вълновода, разположени в 5,5-метров POD от фибростъкло, излъчващи в двете посоки и стабилизирани срещу отклоняващи се движения на самолета.

По време на войната във Виетнам AN/APS-94F е едно от основните средства за откриване на движението на превозни средства през нощта. Той открива неподвижни и движещи се цели на сушата, по крайбрежието и вътрешните водни пътища. Тази система за наблюдение документира местоположението на движещи се цели, както и дългосрочните модели на движение на сухопътни и водни превозни средства в критичните зони.