www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Eski Radarlar

AN/SPS-38 (XN-1)

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: AN/SPS-38 (XN-1)

Resim 1: AN/SPS-38 (XN-1)

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: 510 … 690 MHz
(UHF-bandı)
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü:
Ortalama Güç:
Aletli menzil:
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi: 5 ya da 15 d/dak
MTBCF:
MTTR:

AN/SPS-38 (XN-1)

AN/SPS-38 (XN-1) UHF-bandında çalışan ve ilkörnek kurulum aşamasını geçmeyen bir deniz radarıydı. Toplam ağırlığı 10 ton olan bu radar en büyük ve en ağır deniz radarlarından biriydi.

Göndericisi çok frekans ataktı. Verilen frekans bandında 45 değişik frekansta el kumandayla, ya da bir zaman çizelgesine uygun otomatik olarak veya rasgele bir frekansla yayın yapabiliyordu. Bu sayede, o zamanlar var olan parazitlere karşı koruma sağlayabiliyordu! Anteni yunuslama ve iskele-sancak yatmaları (Pitch and Roll) gibi gemi yalpalamalarına karşı hidrolik bir dengeleme sistemine sahipti. Bu sayede alınan resim bir mekanik eğimde ekranda yatık olarak görüntülenebiliyordu. Normal çalışmada bu resim düz görüntülenir. Anten 150 (5 × 30) adet boynuz ışıyıcıdan, aynı zamanda bunlara ait dalga kılavuzları ve güç bölücülerinden oluşmuştu.

Kullanıcı eğitim kurslarının önceden yapılmış olmasına rağmen, birliklere teslimat yapılmadı, çünkü radarın modernizasyonu önceki AN/SPS-37 modernizasyonuna göre çok pahalıydı.