www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Eski Radarlar

AN/PPS-5A/B

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: AN/PPS-5A

Resim 1: AN/PPS-5A

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: 16 … 16,5 GHz
(J-bandı)
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı: 4 kHz
Gönderim Darbe Genişliği (τ): 0,25 µs
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü:
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 10 km
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu: ± 20 m;
Işın demet açısı: 1,1°
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi:
MTBCF:
MTTR:

AN/PPS-5A/B

AN/PPS-5A J-bandında çalışan, hafif, taşınabilir, batarya ile beslenen, piyade ve zırhlı birliklerde kullanılan bir yer gözetim radarıydı. AN/PPS-5A Doppler frekans tekniği ile çalışan, gönderim gücünü sağlamak için magnetron kullanan bir darbe radarıydı. Çalışma prensibi bir harici evreuyuma (coherence) dayanıyor ve sabit hedeflerin yankı işaretlerini hareketli hedeflerin faz konumları ile karşılaştırıyordu. Aygıt sabit hedef yankılarını bir referans olarak kullanıyor ve böylece hareketli hedeflerin Doppler frekansını tanıyordu. Bu Doppler frekans akustik bir ıslık sesiyle temsil ediliyor ve bu sesin yüksekliği ile hareketli hedefin hızı kestiriliyordu. Antenin mekanik dönüşü sayesinde menziller ve hedeflerin konumları belirleniyordu.

Radar 1967 yılından itibaren geliştirildi ve 1975 yılına kadar birliklere teslimatı sürdü. Eski AN/PPS-4 radarının yerini aldı ve 2005 yılına kadar kullanımda kaldı.

AN/PPS-5B menzili 20 km yi bulan daha geliştirilmiş bir sürümü idi. Bir yarıiletken gönderici ve sesli bildirimin yanında A-ekrana sahip bir görüntü modülü ile donatılmıştı. Bu, radar anteninden 15 m uzaktan çalıştırılabilmesine imkân sağlıyordu.

AN/PPS-5B daha sonra Lincoln Laboratuvarı tarafından geliştirilen, bir PPI-sektörünün bir dizüstü bilgisayar ekranında görüntülenmesini sağlayan daha modern bir işaret işleme tekniği ile donatıldı. Takiben radarın adı AN/TPS-5X olarak değiştirildi..