www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

AN/PPS-5A/B

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: AN/PPS-5A

Rysunek 1: AN/PPS-5A

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: 16 … 16,5 GHz
(pasma J)
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów: 4 kHz
Szerokość impulsu (τ): 0,25 µs
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa:
Moc średnia:
Zasięg instrumentalny: 10 km
Rozróżnialność w odległości:
Dokładność / Błąd określania: ± 20 m;
Szerokość wiązki anteny: 1,1°
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru:
MTBCF:
MTTR:

AN/PPS-5A/B

AN/PPS-5A był radarem obserwacji terenu w paśmie J, lekkim, przenośnym, zasilanym bateryjnie, stosowanym w wojskowych jednostkach piechoty i wojskach pancernych. AN/PPS-5A to radar impulsowy z dopplerowskim przetwarzaniem częstotliwości, który do generowania mocy nadawczej wykorzystywał magnetron. Zasada działania opiera się na koherencji zewnętrznej i porównuje pozycje fazowe celów ruchomych z sygnałami echa w środowisku celów stałych. Urządzenia wykorzystują echa celów stałych jako odniesienie i w ten sposób wykrywają częstotliwość dopplerowską celów ruchomych. Ta częstotliwość dopplerowska jest reprezentowana akustycznie jako gwizdek i pozwala również na oszacowanie prędkości celu na podstawie wysokości tonu. Dzięki mechanicznemu obracaniu anteny można było określić odległości i pozycje celów.

Radar był rozwijany od 1967 roku i dostarczany do wojsk do 1975 roku. Zastąpił on przestarzały AN/PPS-4 i pozostawał w użyciu do około 2005 roku.

AN/PPS-5B był ulepszoną wersją o zwiększonym zasięgu do 20 km. Wyposażony był w nadajnik półprzewodnikowy i oprócz sygnału akustycznego wykorzystywał moduł obserwacyjny z wskaźnikiem typu „A”. Mogła ona pracować w odległości do 15 m od anteny radaru.

AN/PPS-5B został później wyposażony w bardziej zaawansowany system przetwarzania sygnału opracowany przez Lincoln Laboratory, który pozwalał na wskazanie sektora typu „P” na ekranie laptopa. Radar ten został następnie przemianowany na AN/TPS-5X.