www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Eski Radarlar

Type 275

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: Type 275

Resim 1: Type 275

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: 3 450 … 3 614 MHz
(F-bandı)
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı: 500 Hz
Gönderim Darbe Genişliği (τ): 0,5 µs
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 400 kW
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 16 NM (≙ 30 km)
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi:
MTBCF:
MTTR:

Type 275

Type 275, F-bandında çalışan Birleşik Krallık Donanmasındaki kruvazör ve büyük gemilerde atış kontrol radarı olarak kullanılmış bir radardır.

Radar, kabiniyle birlikte her biri, kendi gönderici- ve alıcı bloğuna sahip, aynı dönme tablasına monte edilmiş ayrı gönderici ve alıcı antene sahiptir. Aygıt hava soğutmalıdır. Radar, „Sadece Alışta Konik Tarama(Conical Scan on Receive Only, COSRO) prensibine göre çalışır. Bir hedefin kesin doğrulukla menzilini, azimut- ve yükseklik açısını ölçebilir.

Gönderim- ve alım antenlerinin çizgelerinin farklı olması nedeniyle yarı-değer açıklık bilgileri de farklıdır. Gönderim anteninin çizgesinin genişliği 6° ve yüksekliği 8,2° dir. Gönderim genişliği simetrik 6,8° dir, ancak gönderim çizgesine göre merkezden kaçıktır ve kendi merkez ekseninde döner. Bu nedenle bir hedefin algılanması için kullanılabilecek iki yollu anten çizgesinin eni yalnızca 4,8° ve yüksekliği ise 5,2° dir. Parazitlerin, anten çizgesindeki 7° lik açıklık açısı ile ana topuzun üzerinden alınması mümkündür.