www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Eski Radarlar

Type 279

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: Type 279 anteni: iki yatay dipolün her birinin arkasında bir yansıtıcı yer almaktadır. (direğin tepesindeki dikey polarizeli anten, Type 242 ve direğin önündeki ise Type 243 kimlik sorgulama aygıtları içindir)

Resim 1: Type 279 anteni: iki yatay dipolün her birinin arkasında bir yansıtıcı yer almaktadır.
(direğin tepesindeki dikey polarizeli anten, Type 242 ve direğin önündeki ise Type 243 kimlik sorgulama aygıtları içindir)

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: 39 … 42 MHz
(A-bandı)
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı: 50 Hz
Gönderim Darbe Genişliği (τ): 7 … 30 µs
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 60 ya da 70 kW
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 65 … 95 NM
(≙ 120 … 175 km)
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı: 84°
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi:
MTBCF:
MTTR:

Type 279

Type 279 radarı, metre dalga boyu bölgesinde çalışan Type 79 radarının ilk örneğinden 2.Dünya Savaşı sırasında İngiliz Donanması için geliştirilmiş bir erken uyarı radarıydı. Sürümüne bağlı olarak A-bandındaki çok düşük 39 ila 42 MHz frekanslarında çalışıyordu. Radar, deniz yüzeyine tutunan (6 ila 12 deniz mili menzilde) bir yer dalgası, hem de doğru dalga (direct wave) yayınlıyordu. Radar, başlangıçta bir erken uyarı radarı ve menzili hassas ölçen bir özel moduyla da bir arama radarı olarak kullanıldı. Type 282 ila Type-285 arasındaki radarların devreye girmesinin ardından bu radar yalnızca erken uyarı amacıyla kullanıldı.

Type 279 başlangıçta ayrı gönderim- ve alım anteni kullanıyordu, daha sonra Type 279B radarında bu antenler tek bir antende birleştirildi. 279M radarının anteni dört yatay dipol bulunan bir düzene dönüştü. Bu dörtlü dipolün, her birinin dalga boyunun beşte bir kadar gerisinde bir yansıtıcı bulunuyordu.

Anten çizgesindeki ana topuza bitişik ilk sıfır değeri açısının kullanılmasıyla azimut açısının doğruluğu hayli iyileştirilebilmişti.