www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Eski Radarlar

ACR 6

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: ACR Mark 6
(Kaynak: atchistory.wordpress.com]

Resim 1: ACR Mark 6
(Kaynak: atc tarihçesi)

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: S-bandı
(λ = 10 cm)
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü:
Ortalama Güç:
Aletli menzil:
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi:
MTBCF:
MTTR:

ACR 6

ACR 6 (önceki yayınlarda ACR Mark 6 olarakta adlandırılan; ACR açınımı: Airfield Control Radar) S-bandında çalışan orta menzilli ve Radar Kontrollü İniş için kullanılan bir Havaalanı Gözetim Radarıydı.

Radar, bir boynuz ışıyıcı dizisinin beslediği bir dairesel parabolik anten kullanıyordu. Bu biçimi sayesinde düşey açıklığı çok dardı, böylece anten, iniş gereksinimlerini yerine getirmek için, kolayca yukarıya doğru kaldırılabiliyordu. ACR 6, o zaman için devrim niteliğindeki bir dizi teknik çözüm getirdi:

Radar 1952 yılından itibaren geliştirildi. İlkörneği Londra Heatrow Havaalında 1955 yılında devreye alındı. Bunu, örneğin Gatwick ve Stansted Havaalanları gibi diğer İngiliz havaalanları takip etti. Bir miktar radar da dış ülkelere satıldı. İki tanesi İsviçre’deki Genf ve Zürih Havaalanlarına, Hollanda’ya satılan iki tanesi de Soesterberg ve Gilze Rijen Havaalanlarına kuruldu.

Cossor antenlerinin sağladığı duyarlılık o kadar iyi idi ki, bu radarlar yenileri ile değiştirilse bile yeni radarlarda da bu özgün Cossor antenler korundu.