www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Картотека на радиолокатори

ACR 6

Описание на радиолокатора; избрани тактически-технически данни

Изображение 1: ACR Mark 6
(Source: atchistory.wordpress.com]

Изображение 1: ACR Mark 6
(Source: atc history)

Тактико-технически характеристики
носеща честота: честотен диапазон «S»
(λ = 10 cm)
период на импулсите:
честота на повторение на импулсите:
продължителност на сондиращия импулс (τ):
време на приемане:
мъртво време:
импулсна мощност:
средна мощност:
инструментален обхват:
разрешаваща способност по разстояние:
точността:
широчина на лъча:
необходим брой импулси от целта:
завъртания на антената:
MTBCF:
MTTR:

ACR 6

Радарът ACR 6 (известен също като ACR Mark 6 в по-старата литература, ACR означава Airfield Control Radar) е S-обхватен летищен радар за наблюдение на въздушното пространство със среден обсег на действие и радарно насочване на подходи.

Радарът използва кръгла параболична антена, захранвана от серия от рупорни радиатори. Тази форма означаваше също, че ъгълът на вертикалния лъч е много тесен, така че цялата антена трябваше да бъде леко наклонена нагоре, за да отговаря на изискванията за траектория на подхода. ACR 6 има редица революционни за времето си технически решения:

Радарът се разработва от 1952 г. насам. Прототипът е пуснат в експлоатация на летище Лондон-Хийтроу през август 1955 г. Следват други британски летища, например Гетуик и Станстед. Някои радари също бяха изнесени. Две единици са инсталирани в Швейцария на летищата в Женева и Цюрих, а други две са изпратени в Нидерландия и са инсталирани на летищата в Состерберг и Гилзе Риен.

Прецизността, с която Cossor изработва антените, е толкова добра, че дори когато радарите са заменени с по-модерни, оригиналните антени на Cossor са запазени.