www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Eski Radarlar

Jawor-M2

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: Jawor-M2

Resim 1: Jawor-M2

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: L-bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı: 400 Hz
Gönderim Darbe Genişliği (τ): 3 µs
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 1,5 MW
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 350 km
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi: 6 d/dak
MTBCF:
MTTR:

Jawor-M2

Jawor-M2 (Polonya’daki diğer adları: RO-52 veya JUSTYNA-P) 1971 yılından bu yana Polonya firması Radwar (Warszawskie Zakłady Radiowe) tarafından üretilen L-bandında çalışan 2-boyutlu bir hava arama- ve avcı uçağı kumanda radarıdır. Ana görevi yaklaşan düşman uçaklarının konumlarını belirlemek ve kendi avcı uçaklarını hedefe yönlendirmekti. Bu radar bir yükseklik bulucu radarla birlikte çalışabiliyordu.

Radarın donatısı Tatra T-148 tipi üç kamyona dağıtılmıştı; kamyonlardan birinde anten grupları, diğer ikisinde ise bir taşımalık içinde elektronik kabinleri ve çalışma konsolları bulunuyordu. Antenin taşınması için ayrıca 5 adet römork gerekiyordu. Anten yansıtıcısının boyu 16 m idi.

Radarın ilkörneği 1966 yılında tamamlandı. Seri üretim 1971 ila 1988 yılları arasında gerçekleşti. 50 adet üretildi. En son modernizasyonu 2002 yılından itibaren başladı. Bu modernizasyon bir yeni radar işaret işlemcisini, PPI-ekranların yerine düz renkli monitörleri ve hava savunma sistemine bağlantı için bir arayüzü kapsıyordu.