www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

Jawor-M2

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: Jawor-M2

Rysunek 1: Jawor-M2

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: pasma L
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów: 400 Hz
Szerokość impulsu (τ): 3 µs
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa: 1,5 MW
Moc średnia:
Zasięg instrumentalny: 350 km
Rozróżnialność w odległości:
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny:
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru: 6 obr/min
MTBCF:
MTTR:

Jawor-M2

Jawor-M2 (inne oznaczenia w Polsce: RO-52 lub JUSTYNA-P) to dwuwymiarowy radar rozpoznania lotniczego i naprowadzania myśliwców pracujący w paśmie L, który był budowany przez polską firmę Radwar (Warszawskie Zakłady Radiowe) od 1971 roku. Jego główną funkcją było określanie współrzędnych zbliżających się samolotów i naprowadzanie własnych myśliwców na cel. Może być sprzężony z radiowysokościomierzem.

Sprzęt radarowy rozmieszczony był na trzech ciężarówkach Tatra T-148, jedna z grupą antenową, dwie pozostałe z kabinami dla elektroników i stanowiskami pracy. Do transportu anteny potrzebnych było kolejnych 5 przyczep. Reflektor anteny miał szerokość 16 m.

Prototyp został zbudowany w 1966 roku. Produkcja seryjna odbywała się w latach 1971-1988. Wyprodukowano około 50 sztuk. Ostatnia modernizacja miała miejsce od 2002 roku i obejmowała odnowiony procesor sygnału radarowego, nowe płaskie kolorowe wyświetlacze zamiast wskaźniki typu „P” oraz interfejsy do podłączenia do sieci obrony powietrznej.