www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Eski Radarlar

AWS-1

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: AWS-1

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: 2 700 … 3 100 MHz
(S-bandı)
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı: 700 Hz
Gönderim Darbe Genişliği (τ): 1 µs
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 650 kW
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 75 NM (≙ 139 km)
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi: 15 d/dak
MTBCF:
MTTR:

AWS-1

AWS-1 radarı S-bandındaki tek bir frekansta çalışan, bir deniz- ve hava arama radarıydı. 1956/57 yıllarında geliştirildi ve muhripler, firkateynler ve korvetlerde kullanılmak için tasarlandı.

AWS-1 radarının anteni dönel paraboloit biçimli ve kosekant-kare çizgeli, 4,9 m genişliğinde bir parabolik antendi. Işıyıcısı doğrusal polarizeli idi. Göndericisinde görev yapan magnetron bir belirlenmiş sabit frekansta çalışıyordu. Alıcının osilatöründe magnetronun termal frekans kaymasını da telafi etmek için otomatik frekans ayarında kullanılan bir Klistron görev yapıyordu.

Yansıtıcısının tasarımı olağanüstü başarılıydı, öyle ki, bu yansıtıcı AWS-2 radarında da kullanıldı. Takip eden AR-1, AR-15 radarlarından Watchman radarına kadar yansıtıcının bu biçimi bir model oldu.

AWS-2

AWS-1 radarının takipçisi AWS-2 radarı idi. Bu radar da aynı anteni kullanıyordu ve geminin iskele-sancak ve yunuslama hareketlerini dengeleyebilen bir hidrolik dönme tablası bulunuyordu. Gönderici, frekans bandının iki bölgesinde (2,7 … 2,9 GHz ve 2,9 … 3,1 GHz) ayarlanabilen bir magnetron kullanıyordu. Alıcısı, 15 MHz lik bir bant genişliğine sahip bir parametrik yükselteçti. Radar sabit hedefleri iki defa bastıran bir Hareketli Hedef Tanıma devresi donatılmıştı.