www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

AWS-1

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: AWS-1

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: 2 700 … 3 100 MHz
(pasma S)
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów: 700 Hz
Szerokość impulsu (τ): 1 µs
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa: 650 kW
Moc średnia:
Zasięg instrumentalny: 75 NM (≙ 139 km)
Rozróżnialność w odległości:
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny:
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru: 15 obr/min
MTBCF:
MTTR:

AWS-1

AWS-1 (od: Air Warning Ship-borne) był radarem marynarki wojennej pracującym na jednej częstotliwości w paśmie S, przeznaczonym do rozpoznania morskiego i lotniczego. Został opracowany w latach 1956/57 i był przeznaczony do stosowania głównie na niszczycielach, fregatach i korwetach.

Antena AWS-1 była anteną paraboliczną o szerokości 4,9 m, o kształcie paraboloidy obrotowej i wzorze cosecant squared. Prosty radiator był spolaryzowany liniowo. Nadajnik wykorzystywał magnetron, który pracował tylko przy z góry ustalonej, stałej częstotliwości. Oscylator odbiornika wykorzystywał klystron, który służył również do automatycznego przestrajania częstotliwości w celu skompensowania termicznego dryfu częstotliwości magnetronu.

Konstrukcja reflektora okazała się niezwykle udana, tak że zastosowano ją również w AWS-2. Ten kształt reflektora był wzorem dla wielu późniejszych opracowań radarów, od AR-1 i AR-15 po Watchman.

AWS-2

Następcą AWS-1 był AWS-2, w którym zastosowano tę samą antenę i hydraulicznie stabilizowany stół obrotowy. W nadajniku zastosowano magnetrony przestrajane w dwóch podzakresach pasma częstotliwości (2,7 … 2,9 GHz i 2,9 … 3,1 GHz). W odbiorniku zastosowano wzmacniacz parametryczny o szerokości pasma 15 MHz. Radar posiadał cyfrową detekcję celów ruchomych z podwójnym tłumieniem celów stałych.