www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Eski Radarlar

Cossor CR 21

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: Cossor CR 787 Radarı, halen Açık Hava Müzesi olarak kullanılan Belgrad Havaalanında kule üzerinde
(© Aeronautical Museum-Belgrad)

Resim 1: Cossor CR 787 Radarı, halen Açık Hava Müzesi olarak kullanılan Belgrad Havaalanında kule üzerinde
Aeronautical Museum-Belgrad)

Teknik veriler
CR 21CR 787
Çalışma Frekans Aralığı: 2 940 … 2 980 MHz (S-bandı)
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı: 770 Hz
Gönderim Darbe Genişliği (τ): 1 µs
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 500 kW
Ortalama Güç: 385 W
Aletli menzil: 70 NM
(≙ 130 km)
100 NM
(≙ 185 km)
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı: 1,4°
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi: 12 ya da 20 d/dak12 d/dak
MTBCF:
MTTR:

Cossor CR 21

Cossor CR 21 S-Bandında çalışan, Cossor Radar and Electronics Ltd. firması tarafından üretilmiş bir standart Uçuş Güvenlik Radarıydı. Hem taşınabilir hem de sabit modeli bulunmakta idi. Antenin düşey yönde bir ilave mekanik hareketine ya da ışıma çizgesinin yerinin değiştirilmesine gerek kalmaksızın 0 ila 45° düşey açıları arasındaki hava sahasını tarayabiliyordu. Etken Yansıtırlık Yüzeyi 15 m² olan bir hava hedefini 130 km lik bir menzilde algılayabiliyordu. Sabit frekanslı bir magnetron kullanıyordu. Radarın teknik olanakları arasında, sabit hedeflerin bastırılmasını sağlayan bir Hareketli Hedef Tanıma sistemi ve çeyrek dalga boyu kalınlığındaki bir geciktirme plakası vasıtasıyla 20 dB gibi bir zayıflamanın bulunduğu yağışlı bölgelerde uçan hedefleri algılayabilecek bir dairesel polarizasyon sağlaması sayılabilir.

CR 21, ACR 6 radarının doğrudan bir sonraki sürümü idi ve bu radarın birçok elektronik modülünü de aynen kullanıyordu. Kraliyet Hava Kuvvetlerinde CR 21 radarının taşınabilir sürümü ACR 7C olarak adlandırılmıştı.

Cossor CR 787

CR 787 radarı da benzer bir yapıya sahiptir, en önemli fark: alıcı aygıtında, menzili % 25 daha fazla arttıran ve sistem gürültüsünü azaltan bir düşük gürültülü YF-Ön Yükseltecin bulunmasıdır. Doğruluğu, inişe geçmiş küçük uçakların 900 m bir menzilde bile pilotlarını telsizle uyarabilecek kadar uygundur. Her iki modeli de Avustralya, Yeni Zelanda, Afrika ve Avrupa’da 1957 ila 80 li yılların sonları arasında görev yaptı.

Kaynaklar: