www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

Type 13 CMH

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: Typ 13 CMH na Malcie w czasie II wojny światowej,
sfotografowany przez nieznanego żołnierza francuskiego.

Rysunek 1: Typ 13 CMH na Malcie w czasie II wojny światowej,
sfotografowany przez nieznanego żołnierza francuskiego.

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: pasma S
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów: 500 Hz
Szerokość impulsu (τ): 0,6 lub 1,9 µs
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa: 500 kW
Moc średnia:
Zasięg instrumentalny:
Rozróżnialność w odległości:
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny:
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru:
MTBCF:
MTTR:

Type 13 CMH

Type 13 CMH (CentriMetric Heightfinder) był radiowysokościomierzem pracującym w paśmie S. Był to pierwszy radar na fale centymetrowe w Królewskich Brytyjskich Siłach Powietrznych i został opracowany w celu poprawy pomiaru wysokości celu dla kontroli myśliwców.

Prototyp wykorzystywał dwie tzw. anteny serowe (nazwane tak, ponieważ wyglądały jak pokrojony krąg sera) o łącznej aperturze ok. 6,1 × 1 m, które były zamontowane pionowo. Każdy z nich był zasilany przez promiennik tubowy z aperturą tylko w płaszczyźnie H. Bardzo mała szerokość pionowa wzorca antenowego wynosiła 1,5°, który był panoramowany od kąta -1° do 20° około 6 razy na minutę. Szerokość pozioma wzorca antenowego wynosiła 7,5°. Urządzeniem celowniczym była wskaźnik typu „E” z wyświetlaniem odległości i kąta elewacji. Wysokość docelową odczytywano za pomocą nomogramu.

Prace nad typem 13 CMH rozpoczęły się w 1942 r., a produkcja seryjna ruszyła w marcu 1943 r. Przeprowadzono kilka modernizacji. Typ 13 Mk II był gotowy do użycia wiosną 1944 roku. Typy 13 Mk III i IV były wszystkie podobne w konstrukcji. Typ 13 Mk V otrzymał znacznie ulepszoną antenę: pionowo zamontowany jednokrzywy reflektor paraboliczny z liniowym doprowadzeniem przez falowód szczelinowy (patrz Marconi S 239).