www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Eski Radarlar

S 600 series (Marconi)

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: Önceki Yugoslavya Ordusu tarafından kullanılan S 600 (Marconi) radarı, daha gerideki ise yükseklik bulucu S 613 radarıdır, © www.mycity.rs, CC-BY-SA 2.0

Resim 1: Önceki Yugoslavya Ordusu tarafından kullanılan S 600 (Marconi) radarı, daha gerideki ise yükseklik bulucu S 613 radarıdır,
© www.mycity.rs (CC-BY-SA 2.0)

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: 590 … 610 MHz
(UHF-bandı)
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı: 600 Hz
Gönderim Darbe Genişliği (τ): 3,2 µs
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 500 kW
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 220 NM (≙ 410 km)
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi: 7,5 ya da 10 d/dak
MTBCF:
MTTR:

S 600 series (Marconi)

Marconi firmasının S 600 Serisi UHF-bandında çalışan, askeri uçuş güvenlik için geliştirilmiş uzun menzilli bir radar ailesidir. Radar, ”squintless feed” olarakta adlandırılan, yansıtıcıyı eksiksiz, açısal hata olmaksızın düzgünce sönümlenerek aydınlatan bir doğrusal boynuz ışıyıcı dizisinden meydana gelen bir özel besleme sistemi kullanır. Bu sayede yan topuzlarda (sidelobes) frekansa bağımlı bir azalma meydana gelir. Bu seride S 650 (standart), S 650H (yüksek gönderim güçlü) ve S 670 (büyük antenli) radarlar yer almaktadır.

Bu radar aygıtlarının tamamı gönderim işaretleri için sürücü katında uzun ömürlü, tam evreuyumlu kuvars kontrollü yürüyen dalga tüpü ve çıkış katında ise Klistron kullanırlar. Bu frekans bandının üstünlüğü, kötü meteorolojik koşullarda daha az zayıflaması ve nispeten daha küçük gönderim gücüyle oldukça uzun bir menzile ulaşabilmesidir. Sakıncası ise anten yönlülüğünün (directivity) kötü oluşudur. Bu olumsuzluk açıklığı (antenna aperture) daha büyük boyutlandırılmış antenler kullanarak telafi edilebilir.

S 600 Serisinin üretimine ait firma açıklaması Mayıs 1967 de gerçekleşti. Göreve hazır durumdaki ilk sistem 1968 yılında Birleşik Krallık, Farnborough kentindeki SBAC Hava Fuarında sergilendi. O zamanlar Uçuş Güvenlik Radarlarında bu frekans bandı halâ kullanılmaktaydı, daha sonra bu durum değişti ve bu bant yeniden TV yayınlarına ayrıldı. Bunun üzerine radar aygıtları L- ve S-bantlarına ayarlandı, ancak bu yeni tasarım piyasada fazla rağbet görmedi. 23 cm dalga boyu için antenler çoktan UHF- sürümüne paralel geliştirilmişti. Bununla beraber S-bandı için yeni antenlerin geliştirilmesi gerekiyordu. Göndericide bir magnetron kullanmasına rağmen bir tam evre uyumlu radarın üstünlükleri çoktan kaybolmuştu.

Yüksek ölçümünde bu radar genellikle bir Yükseklik Bulucu Radar olan S 613 ile birlikte çalışıyordu.