www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Eski Radarlar

AN/SPN-13

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: AS-601/SPN-13 anteni

Resim 1: AS-601/SPN-13 anteni

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: 3 070 ve 9 375 MHz
(S- ve X-bandı)
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı: 1 200 Hz
Gönderim Darbe Genişliği (τ): 1 µs
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü:
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 50 NM (≙ 92 km)
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi: 10 d/dak
MTBCF:
MTTR:

AN/SPN-13

AN/SPN-13 radarı seçime bağlı olarak S-bandı ya da X-bandı olmak üzere iki farklı frekans bandında çalışabilen bir deniz radarıydı. Radar iki ana parçadan meydana geliyordu: Her iki frekans bandına uygun bir anten ve yekpare bir çalışma konsolu.

AS-601/SPN-13 anteni hem S- ve hem de X-bandında kullanılabiliyordu. 2,66 m enindeki tek bükümlü yansıtıcı, içi kavisli çubuklarla kaplanmış bir sert alüminyum karkas ile çevrelenmişti. Işıyıcı, dikey açıklık açısı 40° olan bir doğrusal polarizasyonlu boynuz ışıyıcı idi.

S-bandı daha yüksek frekansın sağladığı daha hassas açısal bir çözünürlüğün gerekmediği büyük boyutlu hedeflerde ya da kötü meteorolojik koşullarda ve deniz parazit etkilerinin kuvvetli olduğu durumlarda kullanıldı. X-bandı ise daha küçük deniz hedeflerini algılamak için daha hassas açısal çözünürlüğün gerektirdiği durumlarda ve sadece hafif deniz dalgasının yarattığı parazitler sırasında kullanılmaktaydı.

Gönderici her bir frekans için cebri hava soğutmalı, otomatik veya elle kumanda edilen kendiliğinden salınan (self-oscillating) klistron kullanıyordu. Modülatör ünitesi ise 4 C 35 tipi içi hidrojen ile doldurulmuş bir tiratron kullanıyordu.