www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

AN/SPN-13

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: Antena AS-601/SPN-13

Rysunek 1: Antena AS-601/SPN-13

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: 3 070 and 9 375 MHz
(pasma S i X)
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów: 1 200 Hz
Szerokość impulsu (τ): 1 µs
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa:
Moc średnia:
Zasięg instrumentalny: 50 NM (≙ 92 km)
Rozróżnialność w odległości:
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny:
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru: 10 obr/min
MTBCF:
MTTR:

AN/SPN-13

AN/SPN-13 był dwupasmowym morskim radarem nawigacyjnym, który mógł pracować w paśmie S lub X. Radar składał się tylko z dwóch głównych elementów: anteny, która mogła być używana dla obu pasm częstotliwości oraz kompaktowej konsoli jako stacji roboczej.

Antena AS-601/SPN-13 nadawała się do użytku w obu pasmach częstotliwości. Jednokrzywy reflektor o szerokości 2,66 m składał się z układu wygiętych cienkich prętów i wykonany był w całości z twardego stopu aluminium. Radiator był spolaryzowaną poziomo tubą o pionowym kącie apertury 40°.

Pasmo S było używane dla dużych celów, gdy wysoka rozdzielczość kątowa wyższej częstotliwości nie była potrzebna lub gdy przeszkadzały warunki pogodowe i silny seaclutter. Pasmo X zostało wybrane, gdy wymagana była drobniejsza rozdzielczość kątowa, miały być wykrywane mniejsze cele morskie, a jedynie lekkie rozkołysy powodowały lekkie zakłócenia celów stałych.

W nadajniku zastosowano samospełniający się klystron chłodzony powietrzem dla każdej częstotliwości. W modulatorze zastosowano wypełniony wodorem tyratron typu 4 C 35.