www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Eski Radarlar

AN/MPQ-4

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: Römork üzerinde AN/MPQ-4 radarı

Resim 1: Römork üzerinde AN/MPQ-4 radarı

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: 16 GHz
(Ku-bandı)
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı: 7 000 Hz
Gönderim Darbe Genişliği (τ): 0,25 µs
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 50 kW
Ortalama Güç: 285 W
Aletli menzil: 15 km
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu: 50 m
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi:
MTBCF:
MTTR:

AN/MPQ-4

AN/MPQ-4 Ku-bandında çalışan, düşman topçu bataryalarının yerlerini tespit etmek ve dost kuvvetlerin atışlarını yönlendirmek üzere kullanılan bir radar sistemiydi. Anteni, bir Foster Tarayıcı ile beslenen tek bükümlü, dikdörtgen biçimli bir parabolik yansıtıcıya sahipti ve 25° lik bir sektörde arama yapabiliyordu. Kendiliğinden salınan (self-oscillating) bir magnetron gönderici kullanıyordu. Atılan mermilerin izleri bir B-ekranda görüntüleniyordu. Bu radar bir harita üzerinde düşman topçu bataryalarının yerlerini süratlice belirliyor ve bu sayede derhal bir karşı atış yapılabiliyordu.

Radar 15 dakikadan daha kısa bir sürede kurulabiliyor ve göreve hazır bir duruma getirilebiliyordu. Tüm donanım her biri 1,5 ton taşıma kapasiteli iki adet tek-dingili bir römorkla taşınabiliyordu. Dingillerden biri anten dâhil tüm elektronik donanımı, diğeri ise bir dizel jeneratörü ve ilave donanım, kablolar ve yedek parçaları taşıyordu.

Radar ilk defa 1958 yılında sunuldu ve 70 li yılların sonlarına kadar ABD topçu bataryalarında görev yaptı. Sonrasında bu radarların yerlerini kademeli olarak AN/TPQ-36 radarı aldı. Bu radar Type 92 ve J/MPQ-N1 adları altında Japonya’da lisanslı olarak üretildi.